Artykuły

Paw na scenie

W Teatrze Studyjnym w Łodzi trwają próby do "Pawia królowej". Adaptację drugiej, równie głośnej jak pierwsza, powieści Doroty Masłowskiej [na zdjęciu] reżyseruje Łukasz Kos. Polska prapremiera odbędzie się w niedzielę [29 stycznia].

"Paw królowej" to w hiphopowych rymach wyskandowany gorzki poemat o współczesnej Polsce. W groteskowych scenach opowiada o wokaliście Stanisławie Retro, którego dni sławy minęły bezpowrotnie, o jego dziewczynie, neolingwistycznej poetce Annie Przesik, znawcy mediów Szymonie Rybaczko i dziennikarzu muzycznym Robercie Maku.

Powieść Masłowskiej jest mieszaniną hiphopowej nawijki, podwórkowej ballady, kabaretu i pieśni dziadowskiej. Autorka kpi z popkultury, wyszydza pseudoartystów i telewizyjne gwiazdki, nasz żałosny high life.

Dorota Masłowska (urodzona w 1983 roku), debiutowała w wieku 19 lat "Wojną polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną". Książka została okrzyknięta "pierwszą polską powieścią dresiarską", a po sukcesie na polskim rynku ukazała się we Francji, Włoszech, w Niemczech, Holandii i na Węgrzech. Potem autorka "przyczaiła się", rozpoczęła studia (kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim), a wyrwana z "kryjówki" jeździła po Polsce odbierać nagrody. Wśród ważniejszych wymienić należy nominację do prestiżowej nagrody Nike. W 2005 roku ukazała się jej druga powieść: "Paw królowej". Podczas pobytu w Łodzi autorka obejrzała jedną z prób przedstawienia i nie kryła zadowolenia.

Pracy nad tekstem i przygotowania dyplomowego spektaklu podjął się jeden z najciekawszych reżyserów młodego pokolenia Łukasz Kos.

Kos konsekwentnie realizuje na scenie polski dramat współczesny. W Teatrze Nowym w Łodzi wyreżyserował "Beztlenowce" Villqista (Złota Maska - nagroda łódzkich dziennikarzy za najlepszą reżyserię, nagroda publiczności oraz sakiewka od jurora Jana Englerta na V Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach, Srebrna Łódka za najlepsze przedstawienie sezonu), "Go-go, czyli neurotyczna osobowość naszych czasów" Jakuba Przebindowskiego oraz "Kurkę Wodną" Witkacego (nagroda za reżyserię na 28. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych).

Ma na koncie również przedstawienia operowe, m.in. "Człowieka, który pomylił żonę z kapeluszem" Michaela Nymana w Teatrze Wielkim w Łodzi. Jego ostatnią głośną pracą są "Zapiski tego, który zniknął" Janacka i "Sonety Szekspira" z muzyką Pawła Mykietyna w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

W "Pawiu..." zobaczymy m.in. Martę Górecką, Aleksandrę Szyłło, Jadwigę Wianecką, Konrada Bugaja, Michała Bielińskiego, Igora Kowalika, Mikołaja Osińskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji