Artykuły

Kraina bogów w Hali Ludowej

Wielka tetralogia Richarda Wagne­ra "Pierścień Nibelunga" zostanie pokazana we wrocławskiej Hali Lu­dowej. Zamierzenie zaplanowano na dwa lata. Premiera "Złota Renu", pierwszej z czterech części cyklu, odbędzie się 18 października. Już teraz zainteresowanie biletami na spektakle jest bardzo duże. "Rzecz­pospolita" jest patronem spektakli.

"Pierścień Nibelunga" to ze względu na ogrom przedsięwzięcia inscenizacyjnego i skomplikowaną materię muzyczną olbrzymie wyzwa­nie. Tetralogię tworzą: "Złoto Renu", "Walkiria", "Zygfryd" i "Zmierzch bogów". - W światowej literaturze operowej to największe dzieło, w ca­łości szesnaście godzin muzyki - mówi Ewa Michnik, dyrektor wro­cławskiej opery. Tetralogia Wagnera jest realizacją jego idei dramatu mu­zycznego łączącego dramat, muzykę i ruch.

- To dzieło niesie treści bardzo współczesne. Jest to protest przeciwko urządzaniu świata za pomocą pienią­dza i na drodze przemocy. Wagner podkreśla, że świat należy zmieniać miłością, bardzo różnie pojętą - stwierdza Ewa Michnik. - A historia złota odebranego strzegącym go cór­kom Renu, co burzy ład mitycznego świata, zawiera aktualne i dla nas tre­ści. Sądzę, że Wagnerowski cykl zainte­resuje młodzież, zafascynowaną stary­mi mitami, czego dowodem jest choć­by popularność "Władcy pierścieni".

Premiera "Pierścienia Nibelun­ga" odbyła się w Bayreuth w 1876 ro­ku. W Polsce do drugiej wojny tetra­logię pokazano tylko raz w lwow­skim Teatrze Wielkim w 1911 r. Po wojnie, ze względu na wykorzystywanie muzyki Wagnera przez hitle­rowski reżim, utwory kompozytora były rzadko wykonywane. Jedyny raz "Pierścień Nibelunga" wystawił w warszawskim Teatrze Wielkim w la­tach 80. Robert Satanowski.

Trzecią inscenizację "Pierścienia Nibelunga" wyreżyseruje w Hali Ludo­wej Hans Peter Lehmann, w latach 1963 -1970 asystent Wolfganga Wagne­ra w Bayreuth, a później dyrektor Ope­ry Hanowerskiej. Reżyserował dzieła Wagnera w teatrach operowych Europy m.in. w mediolańskiej La Scali. Sceno­grafię przygotowuje Waldemar Zawodziński, wykorzystując dekoracje prze­kazane bezpłatnie wrocławskiej operze przez operę w Hanowerze. W czasie przygotowań okazało się, że wrocławska Hala Ludowa jest niezwykle podobna do wagnerowskiej Walhalli, zamku ger­mańskich bogów, przedstawionego w inscenizacji "Złota Renu" zrealizowa­nej w Darmstadzie w 1906 roku. W tym czasie Hala Ludowa nie istniała - zo­stała zbudowana siedem lat później.

We wrocławskiej inscenizacji wy­stąpi ośmiu śpiewaków z teatrów nie­mieckich. Planowane jest wystawienie "Złota Renu" w obsadach polskiej i niemieckiej. - Nasi soliści i muzycy bardzo dobrze uczą się Wagnera, od dawna nie wystawianego we Wrocła­wiu - mówi Ewa Michnik, która obję­ła kierownictwo muzyczne "Złota Re­nu". Zostanie ono pokazane w Hali Ludowej 18 oraz od 24 do 26 paździer­nika. Kolejne części tetralogii będą miały premiery co pół roku. W paź­dzierniku 2005 roku Opera Dolnoślą­ska planuje organizację Festiwalu Wa­gnerowskiego, podczas którego zosta­nie zaprezentowana cała tetralogia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji