Artykuły

Warszawa. Spektakl Leszka Mądzika na Festiwalu Rozdroże

9 i 10 listopada o godz. 18.00 i 20.00 w Sali im. Wojciecha Krukowskiego Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Leszek Mądzik zaprezentuje swój autorski spektakl "Lustro" inspirowany twórczością i życiem Brunona Schulza. Prezentacje odbędą się w ramach Festiwalu Rozdroże 2015.

"Lustro" to kolejny autorski spektakl Leszka Mądzika, artysty od lat zafascynowanego wyobraźnią Schulza. Stworzone w 2013 roku przedstawienie inspirowane jest prozą i życiem Schulza, przede wszystkim - opowiadaniem pt. "Samotność". Muzykę do spektaklu skomponował Piotr Klimek. Jak napisał twórca spektaklu: "To więcej niż odbicie, bardziej potrzeba zajrzenia do wnętrza w sferę emocji, wrażliwości utrwalających silnie piętno obsesji, lęków, fascynacji czy tragicznego losu, które wypełniło krótkie życie Brunona Schulza".

"Swoim krótkim spektaklem Leszek Mądzik powiedział o twórczości Schulza i o nim samym więcej, niźli opasłe tomy naukowych rozpraw. A przed widzami postawił owo tytułowe lustro umożliwiające wejrzenie w najintymniejsze zakamarki ego". (Andrzej Z. Kowalczyk, "Konfrontacje Teatralne: Wielki spektakl Mądzika", www.kurierlubelski.pl, 14.10.2014)

***

Scena Plastyczna KUL jest cenionym na świecie teatrem wizualnym. Jego założycielem i dyrektorem artystycznym jest Leszek Mądzik - reżyser, scenograf, malarz, autor artystycznych fotografii. W 1969 roku Leszek Mądzik założył teatr Scena Plastyczna KUL działający przy tej lubelskiej uczelni. Scena Plastyczna KUL obchodzi w tym roku 45-lecie działalności. Teatr zrealizował dwadzieścia premier. Od 1972 roku, tzn. od premiery "Wieczerzy", są to spektakle autorskie Mądzika. Jest on ich autorem i reżyserem. Artysta stworzył także spektakle i scenografie dla innych teatrów m.in. w Polsce, Niemczech, Francji i Portugalii. Scena Plastyczna KUL brała udział w ponad stu międzynarodowych festiwalach na wszystkich kontynentach. Prace Mądzika prezentowane były m. in. na Quadriennale Scenografii w Pradze i na światowej wystawie scenografii w Tokio. Artysta otrzymał wiele nagród m.in. na festiwalu teatralnym w Kairze, festiwalu teatralnym TIATF92 w Toyamie w Japonii i na festiwalu "A World Class AACT" w Racine w USA. Ponadto otrzymał wyróżnienie na światowej wystawie scenografii w Pradze, wyróżnienie specjalne nagrody TOTUS za rok 2004 i srebrny medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w 2005 roku. Scena Plastyczna KUL kilkukrotnie gościła w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Leszek Mądzik tworzy teatr o całkowicie oryginalnej formie. Krótkie, pozbawione fabuły spektakle silnie działają na wyobraźnię i emocje widzów. Składają się z sekwencji obrazów, którym towarzyszy muzyka tworząca rytm i nastrój. Obrazy tworzy ruch form plastycznych, przedmiotów i ciał aktorów traktowanych w sposób rzeźbiarski. Wydobywa je z ciemności światło, którym Mądzik operuje w sposób doskonały. Wszystko służy wywołaniu wrażenia, że widz znajduje się w centrum wykreowanego świata ścierających się sił natury i losu, świata zdeterminowanego przemijaniem, obumieraniem, śmiercią.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji