Artykuły

Kraków. Premiera "Baletu koparycznego" Izy Szostak

W niedzielę 8 listopada o godz. 19 odbędzie się finał trzeciej edycji "Maszyny choreograficznej. Schlemmer. Analogie". Premierą "Baletu koparycznego" Izy Szostak twórcy zamykają poszukiwania powiązań pomiędzy nową choreografią a twórczością Oskara Schlemmera i Tadeusza Kantora.

W swoim najnowszym projekcie Iza Szostak bierze na warsztat Schlemmerowski "Balet Triadyczny" i przekłada go na język maszyn budowlanych. Artystkę interesuje władza człowieka nad maszyną i maszyny nad człowiekiem. Jednocześnie przedmiotem jej obserwacji są ciała tancerzy ubrane w specyficzne kostiumy operatorów koparek, które odstają od ciała własną motoryką (trójwymiarowe i przeskalowane) i których "założenie" na siebie wymusza konkretny sposób zachowania i poruszania się tancerzy. Mechanika koparki służy artystce do ponownego przyjrzenia się ruchowi człowieka, maszyna staje się hybrydą i przedłużeniem ciała tancerza. Znika podział na ciało i obiekt, koparki wykonują konkretną choreografię. Powstaje taniec na dwie maszyny / praca wizualna / koncert muzyczny / częściowa rekonstrukcja "Baletu Triadycznego".

Ważną częścią przygotowania projektu było odbycie przez artystów szkolenia na operatorów koparek. Proces poznawania motoryki ruchu maszyny i zdobywania nowych umiejętności (uruchamianie, sterowanie, manewrowanie) wyraźnie wydobył zależność człowieka i przedmiotu.

Po spektaklu zapraszamy na dyskusję "Sztuka bez performera? Miejsce i ranga obiektów, maszyn i marionet w praktyce scenicznej" z udziałem choreografki Izy Szostak, Katarzyny Lemańskiej, Katarzyny Słobody, Mateusza Szymanówki, Karoliny Wycisk i kuratorki projektu Anny Królicy.

Chcemy podjąć rozmowę o tym, jakie miejsce zajmują dziś obiekty, marionetki i maszyny w praktyce choreograficznej. Czy intuicja i poszukiwania Schlemmera są bliskie współczesnym choreografom? Jak można wciąż czerpać z archiwum idei Schlemmera i Kantora?

***

Koncept /choreografia / wykonanie: Iza Szostak

Współpraca choreograficzna / wykonanie: Paweł Sakowicz

Dramaturgia: Anka Herbut

Przestrzeń: Łukasz Kwietniewski

Muzyka: Kuba Słomkowski

Kurator: Anna Królica

Koordynator produkcji: Dominik Skrzypkowski

Produkcja: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka

Koprodukcja: Ciało/Umysł, Fundacja Burdąg

Partner: Bergerat - Monnoyeur

"Balet koparyczny" odbędzie się wyjątkowo na ul. Romanowicza 4, w budynkach dawnych zakładów Unitra. Po spektaklu zapraszamy na dyskusję i zamknięcie projektu do Balu na ul. Ślusarska 5.

***

"Maszyna choreograficzna"

Kuratorka: Anna Królica

08.11.2015, godz. 19:00 (premiera)

Cricoteka

Bilety: 15 zł, 20 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji