Artystyczne podróże po regionie z Białostockim Teatrem Lalek
Przez parę miesięcy jeździli po regionie i docierali wszędzie tam. gdzie nie ma instytucjonalnego teatru. Ze spektaklami i warsztatami. Podczas objazdu teatr prezentował przedstawienie pt. "Piotruś i Wilk". W ramach programu odwiedzili siedem miejscowości (Teremiski, Łapy, Czeremcha, Choroszcz, Sokółka, Ełk i Bielsk Podlaski). Spektakl zobaczyło 761 widzów - o tournee BTL-u w ramach programu Teatr Polska pisze Urszula Krutul w Kurierze Porannym.
To świetny projekt, który jest bardzo potrzebny - mówi Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek.
Placówka wzięła udział w programie Teatr Polska. - Mogliśmy dotrzeć do miejscowości, których mieszkańcy mają utrudniony dostęp do kultury i teatru. Być może nasz spektakl i zajęcia, które organizowaliśmy zainspirują uczestników do tworzenia i do odwiedzania naszej siedziby.
Białostocki Teatr Lalek podczas objazdu prezentował przedstawienie pt. "Piotruś i Wilk". To spektakl muzyczny w konwencji teatru cieni. Po każdym pokazie odbywały się warsztaty edukacyjne: teatralne, plastyczne i muzyczno-ruchowe. Dzieci mogły nauczyć się robić teatrzyk cieni oraz naśladować dźwięki ze spektaklu. W ramach programu nasz teatr odwiedził siedem miejscowości (Teremiski, Łapy, Czeremcha, Choroszcz, Sokółka, Ełk i Bielsk Podlaski). Spektakl zobaczyło 761 widzów.
- W warsztatach uczestniczyło ponad 600 dzieci - mówi Irena Budrowska z BTL, która była kierownikiem objazdu. - Graliśmy popołudniami i mieliśmy mały stres, czy w niedużej miejscowości o tej porze znajdą się rodzice, którzy będą chcieli odwiedzić nas z dziećmi. Było nam bardzo miło, że jednak przyszli. I świetnie się bawili.
Rodzice byli chętni do współpracy i na każdym kroku dało się odczuć, że bardzo chcą spotkań z teatrem.
- Widać było, że to są bywalcy domów kultury, w których odbywały się nasze prezentacje - zapewnia Irena Budrowska. - Przychodzili całymi rodzinami i świetnie się razem czuliśmy.
- To było fantastyczne doświadczenie - dodaje Izabela Maria Wilczewska, aktorka. - Warsztaty, które prowadziliśmy po spektaklu bardzo podobały się nie tylko dzieciom, ale i rodzicom.
Wilczewska mówi, że najważniejsze było dla niej i jej kolegów to, żeby zainteresować dzieci teatrem.
- Niektóre z nich nigdy wcześniej w teatrze nie były - zapewnia aktorka. - To było ich pierwsze spotkanie. Zobaczyły spektakl, wzięły udział w warsztatach i to mogło rozbudzić ich zainteresowanie. Być może później, w domu, razem z rodzicami zaczęły tworzyć coś swojego. To byłby wielki sukces.
Projekt Teatr Polska realizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku program odbył się po raz siódmy. Zgłosiło się 91 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 17 przedstawień oraz rekomendowała 5 dodatkowych. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 18 teatrom.