Artykuły

Sosnowiec. Teatr Zagłębia na festiwalach

"Wij. Ukraiński horror" Teatru Zagłębia został zaproszony na 13. Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne. "Koń, kobieta i kanarek" ma szansę zwyciężyć w plebiscycie TVP Kultura na najlepsze przedstawienie Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski. Sympatycy sosnowieckiego spektaklu codziennie mogą oddawać swoje głosy na stronie TVP.

Tematem tegorocznej edycji Fanaberii jest strach i to, czego - i dlaczego - boimy się w XXI wieku.

Sosnowieckie przedstawienie, goszczące w tegorocznej edycji, zrealizowane zostało na podstawie opowiadania "Wij" Mikołaja Gogola w adaptacji i reżyserii Łukasza Kosa. To spektakl, w którym ukraińska prowincja fascynuje kozackimi śpiewami, tańcem i gawędą. Ale to też opowieść, która dotyka nierzeczywistego, w której wszystko to, co zwyczajne, okazuje się być podszyte grozą i tajemnicą.

Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne są jednym z niewielu festiwali, gdzie laureata wybierają widzowie. W 2012 r. Teatr Zagłębia za spektakl "Korzeniec" zdobył w Wałbrzychu Nagrodę Główną Festiwalu - Fanaberię Publiczności. "Wij" zaprezentowany zostanie w piątek, 20 listopada o godz. 20:00 na dużej scenie Teatru Dramatycznego. W siedzibie Teatru Zagłębia można zobaczyć go w piątek, 13 listopada o godz. 19:00 oraz w sobotę, 14 listopada o 18:00. Bilety można nabyć w promocyjnej cenie 25 zł.

30 października natomiast na Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie została zaprezentowana telewizyjna realizacja "Konia, kobiety i kanarka" Tomasza Śpiewaka w reżyserii Remigiusza Brzyka, która transmitowana była na żywo z Sosnowca w kwietniu przez TVP Kultura. W czwartek, 5 listopada o godz. 19:00 przedstawienie będzie można zobaczyć w Teatrze Zagłębia.

Jednocześnie realizacja telewizyjna "Konia, kobiety i kanarka" - jako jedna z sześciu - bierze udział w plebiscycie TVP Kultura na najlepsze przedstawienie Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski. Plebiscyt trwa do 22 listopada, głosować można codziennie na stronie TVP Kultura www.telewizyjnyfestiwalteatrowpolski.tvp.pl. Zwycięzca zostanie ponownie wyemitowany na antenie 8 grudnia.

Na Festiwalu Czech i Moraw w Czeskim Cieszynie 4 listopada zaprezentowany zostanie spektakl "Wakacje z duchami" w reż. Jerzego Jana Połońskiego.

Ruszyła już także 22. edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Do udziału zgłoszona została "Sala Królestwa" Tomasza Śpiewaka w jego reżyserii. Laureatów sezonu 2015/2016 poznamy w lipcu 2016 roku. Spektakl można zobaczyć w Teatrze Zagłębia w weekend 7-8 listopada o godz. 18:00.

Na zdjęciu: "Wij. Ukraiński horror"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji