Poniżani
"Bent" Martina Shermana w reż. Natalie Ringler w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Pisze Tomasz Miłkowski w Przeglądzie.
Takiej opowieści o ofiarach hitlerowskiego terroru jeszcze nie widzieliśmy. Po 40 latach od nowojorskiej prapremiery na Scenę Przodownik trafiła sztuka Martina Shermana "Bent". Autor odsłania w niej losy tych, którzy w niemieckich obozach koncentracyjnych byli więźniami najniższej kategorii - homoseksualistów oznaczanych różowym trójkątem. Jeśli cudem przeżyli tortury, cierpieli też po wojnie. Dopiero w roku 1968 w NRD, a rok później w RFN zniesiono ustawodawstwo umożliwiające prześladowanie gejów. Toteż ofiary milczały, a opowieści o ich udrękach tonęły w mroku niepamięci.
Sherman zerwał zmowę milczenia, ukazując nieznane oblicze czasów zagłady. Co więcej, zrobił to w formie dla teatru idealnej, łączącej realistyczny szczegół z metaforą. Te cechy utworu wykorzystali twórcy spektaklu w Przodowniku, w którego niewielkim wnętrzu powstały sugestywne przestrzenie obozu zagłady, transportu więziennego, berlińskiego mieszkania, parku, leśnej kryjówki. Posługując się teatralnymi skrótami, powołali do życia złowrogi świat, w którym wbrew wszystkiemu było jednak miejsce na heroiczne trwanie i miłość. Niemożliwa scena miłosna, którą z ogromną siłą emocji grają Mariusz Drężek (Max) i Piotr Bulcewicz (Wolf), sięga wyżyn liryzmu, mimo że posługuje się językiem plugawym i miłość fizyczną redukuje do wyznawanych sobie nawzajem marzeń.
Poruszający i ważny spektakl, w którym aktorzy (m.in. świetny Piotr Siwkiewicz), grający po kilka ról, oddają swój talent podjętemu tematowi tabu, przygotowała szwedzka reżyserka, absolwentka krakowskiej PWST, która wsławiła się sztokholmską realizacją "Naszej klasy" Tadeusza Słobodzianka. I tym razem potwierdziła swoje reżyserskie dyspozycje do tworzenia zdyscyplinowanego spektaklu, w którym wszystkie wydarzenia zmierzają do mocnego finału.