Artykuły

Warszawa. Artyści wśród odznaczonych medalami Gloria Artis

Pisarz Marek Krajewski, reżyser Władysław Pasikowski i wokalistka Justyna Steczkowska znaleźli się wśród odznaczonych medalami Gloria Artis. - Zmieniacie polską rzeczywistość i stosunek Polaków do kultury - mówiła minister kultury Małgorzata Omilanowska wręczając medale.

Uroczystość odbyła się w środę w Warszawie. Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis nadawany jest przez ministra kultury osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Szefowa resortu kultury przyznała, że to najlepszy moment w życiu ministra, kiedy "może pokłonić się ludziom, dzięki którym polska kultura ma się coraz lepiej". Zaznaczyła, że odznaczona grupa twórców reprezentuje bardzo różne dyscypliny i dziedziny działalności.

- Obok twórców są menedżerowie kultury, obok twórców kultury wysokiej - twórcy reprezentujący kulturę uważaną za mniej wysoką, ale ja się bardzo bronię przed tym określeniem. Ponieważ głęboko nie wierzę w podziały na kulturę wysoką i niską. Jestem przekonana, że dzieli się tylko na dobrą i złą. I jeżeli ktoś w swojej dyscyplinie potrafi działać tak, że ludzie chcą go oglądać, podziwiać, czytać, uczestniczyć w tym, co tworzy, to znaczy, że spełnia ważne zadanie społeczne - powiedziała Małgorzata Omilanowska.

Złote medale Gloria Artis przyznano architektowi i publicyście Tadeuszowi Włodzimierzowi Baruckiemu oraz językoznawcy Andrzejowi Markowskiemu.

Srebrne medale otrzymali: grafik Roman Duszek, historyk i zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Dariusz Gawin, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego ds. ekonomicznych Łucja Konopka, pisarz Marek Krajewski, dyrektor Instytutu im. Oskara Kolberga Jan Pałka, reżyser Władysław Pasikowski, dziennikarka i pisarka Małgorzata Szejnert, pisarka i reportażystka Agata Tuszyńska, reżyser Zofia Zarzycka oraz muzyk Tomasz Zeliszewski.

Brązowymi medalami zostali uhonorowani: satyryk i dziennikarz Artur Andrus, wokalistka Edyta Bartosiewicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Sacrum Profanum Filip Berkowicz, reżyser Marek Brodzki, autorka kampanii społecznych Anna Gołębicka, producent muzyczny i filmowy Robert Kijak, pisarka Dorota Masłowska, graficy i autorzy książek Aleksandra i Daniel Mizielińscy, dźwiękowiec Szymon Bartosz Putkiewicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalena Sroka, wokalistki Justyna Steczkowska i Lora Szafran oraz kierownik działu historycznego Muzeum Powstania Warszawskiego Piotr Cezary Śliwowski.

Minister podkreśliła, że świadomie zaprosiła nie tylko tych, którzy "w sposób oczywisty przekonują każdego słuchacza, widza, czytelnika do swojej twórczości jako tej będącej w domenie ministra kultury". - Ale także tych, którzy wydają się troszeczkę nieoczywiści. I chciałabym z mocą podkreślić, że właśnie działalność i aktywność twórcza ludzi - w dziedzinie muzyki uważanej za popularną czy pisarzy działających w gatunkowej prozie niekiedy uznawanej za mniej znaczącą są równie ważne dla polskiej kultury - zauważyła.

W jej ocenie każdy twórca jest "przewodnikiem, który prowadzi przez kulturę". - I to przewodnictwo musi trafić do serc i umysłów ludzi o bardzo różnych poglądach, gustach i preferencjach. Najważniejsze z punktu widzenia społecznego jest uczestnictwo w kulturze. Jesteście wszyscy państwo ważni i to jest dla mnie dzisiaj najistotniejsze. Zmieniacie polską rzeczywistość i stosunek Polaków do kultury i za to chciałabym wam podziękować - dodała Omilanowska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji