Artykuły

Warszawa. Monodram "Smaki i dotyki" i spotkanie z Ingą Iwasiów

W sobotę 24 października o godz. 19:00 w Instytucie Teatralnym zagrany zostanie monodram "Smaki i dotyki" na podstawie opowiadania Ingi Iwasiów. Po spektaklu widzów czeka spotkanie z autorką.

Spektakl powstał na podstawie opowiadania "Porada" Ingi Iwasiów. Punktem wyjścia jest pytanie o reakcje społeczne na kobiecy alkoholizm. Podobnych tematów dotyczy powieść "Pięćdziesiątka, wydana przez Wydawnictwo Wielka Litera, której dotyczyć będzie spotkanie z autorką. Książka opowiada historię zawartą w "Smakach i dotykach" jeszcze raz, analizując biografię alkoholiczki od dzieciństwa do wieku średniego. Oba teksty zadają pytania o stereotypy dotyczące nałogu i płci. Oba pozwalają zastanowić się nad miejscem tego tematu w sztuce. Krystyna Maksymowicz w godzinnym spektaklu prowadzi widzów przez możliwe stadia autoanalizy. Siedząc na widowni zmieniamy się w łatwo ferującą wyroki społeczność, ale mamy też szansę wglądu we własne reakcje.

Spektakl rozpocznie się o godz. 19:00, a spotkanie, które poprowadzi Roman Kurkiewicz, o 20:00. Wstęp wolny.

***

"Smaki i dotyki"

(na podstawie opowiadania "Porada")

reżyseria: Stanisław Miedziewski

projekt kostiumu: Łukasz Sieniuć Więckowski

obsada: Krystyna Maksymowicz

spektakl trwa: 60 minut (bez przerwy)

Jak bardzo może odsłonić się kobieta? Jestem niemal taka jak inne - precyzyjnie skrojona kobieta, córka, matka, żona, siostra, przyjaciółka, obywatelka z romansem, ślubem, porodem i doktoratem. Mówią przeze mnie one, każda innym głosem. Raz jestem alkoholiczką, raz prostytutką. Poddaje się, a potem szukam zadośćuczynienia. Uwięziona w jakiejś roli, przyjmuję ją lub strząsam z siebie. Jestem w ciągłym ruchu, w nieustającym poszukiwaniu smaku, prawdziwego życia i szczęśliwego dotyku.

Pięćdziesiątka. Wiek graniczny, pół wiek i miarka wódki. Małgorzata Miła wznosi toast za każdy rok. W takim momencie nie warto oszczędzać życia, dbać o pozory. Opowiada szczerze, bo zostało jej niewiele czasu, a plan popełnienia samobójstwa okazał się nierealny.

Powieścią "Pięćdziesiątka" nominowaną do Nagrody Nike Inga Iwasiów po raz kolejny dowodzi pisarskiej klasy. Pokazuje, że jest mistrzynią trudnych tematów i jedną z najodważniejszych współczesnych polskich pisarek. Nie boi się ryzykować i wyprawiać w rejony do których nikt jeszcze nie dotarł. "Pięćdziesiątka" to gorzki portret pięćdziesięcioletniej alkoholiczki, a zarazem wnikliwy, oglądany z perspektywy codzienności, obraz minionego pięćdziesięciolecia w Polsce.

***

Inga Iwasiów (ur. w 1963 r.) - profesorka literaturoznawstwa, krytyczka literacka, pisarka. Opublikowała mi.in. powieściowy dyptyk: "Bambino" (finał Nike 2008), "Ku słońcu", powieść "Na krótko", opowiadania "Smaki i dotyki". W 2013 ukazały się eseistyczne "Blogotony" oraz autobiograficzny "Umarł mi. Notatnik żałoby". W 2014 roku opublikowała powieść W powietrzu. W latach 2010-2013 członkini jury Nagrody Literackiej Nike, jedna z inicjatorek Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia, prezeska Polskiego Towarzystwa Autobiograficznego. Pracuje na Uniwersytecie Szczecińskim. Posiada tytuł Honorowej Ambasadorki Szczecina.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji