Performance "Różnica i Powtórzenie". Filozofują, tańcząc
W Teatrze Polskim gościnny pokaz dwuczęściowego performance'u "Różnica i Powtórzenie", którego podstawą w warstwie znaczeniowej będą dzieła dwóch europejskich filozofów - Sorena Kierkegaarda i Gillesa Deleuze'a.
Ten pierwszy, w dziele pt. "Powtórzenie", obwieścił kiedyś, iż wszystko w życiu oparte jest na powtórzeniu właśnie. Pomaga ono osiągnąć życiową mądrość i istnieć w lepszym wymiarze. Kilka wieków później Deleuze w książce pt. "Różnica i Powtórzenie" wyjaśnia stworzoną przez siebie teorię na temat trwania, pamięci i pędu życiowego. I stawia tezę, że wszystko się staje, nic nie jest dane, a powtórzenie nie istnieje bez różnicy, która zmusza nas do myślenia, szukania własnej tożsamości.
Te dwa filozoficzne dzieła właśnie zainspirowały tancerza i choreografa Macieja Kuźmińskiego do stworzenia filozoficzno-choreograficznego projektu, w którym ukazuje z dwóch perspektyw - jednostkowej i zbiorowej - zagadnienie tożsamości. W pierwszej części tańczy sam Kuźmiński, w drugiej trzy tancerki. "Różnica" to taneczny monodram, miniatura o jednostce w świecie, szkic o zagubionej tożsamości i próba odnalezienia siebie. Druga część dyptyku, czyli "Powtórzenie", jest zakwestionowaniem poglądu, że wydarzenia są powtarzalne.
Twórcy spektaklu zadają pytanie: czy powtórzenie wszystkich elementów skomplikowanej choreografii jest w ogóle możliwe? Jeżeli nie ma powtórzenia, to na czym zatem zbudowany jest nasz świat? Każda z obu części przedstawienia ma także za zadanie uzmysłowić odbiorcy fakt, iż twórca może traktować choreografię na wiele sposobów. Dyptyk jest również projekcją sceniczną dwóch języków ruchu, które Kuźmiński od kilku lat wypracowuje - Dynamic Phrasing oraz pracy z podłogą.
Spektakl do zobaczenia w piątek 23 października o godz. 19. Bilety: 20-30 zł.