Artykuły

Turlajgroszek

"TURLAJGROSZEK" to oryginalne prawosławne misterium napisane przez Tadeusza {#au#396}Słobodzianka{/#} i Piotra Tomaszuka, którego baśniowy wątek został zaczerpnięty z folkloru białoruskiego.

Jest to "historia naiwna" o biednym chłopcu, którego udręczeni nędzą rodzice oddają na jarmarczną służbę wędrowcowi, a w rzeczywistości Diabłu. Ten, mówiąc krótko, sprowadza chłopca na złą drogę mamiąc go wizją łatwego i dostatniego życia. Gdy pełne zwycięstwo Czorta jest już bliskie, na arenę wkracza Święciucha. Rozgrywa się typowa walka dobra ze złem o chłopca. Święciucha daje mu szansę zyskania miłości rodziców - ziarno grochu, które jako pokutę na kolanach doturlać musi do domu. Pokonując granice fizycznego cierpienia, dziecko - drewniana lalka o krwawiących kolanach bliska rzeźbom prymitywistów - doprowadza przed dom ziarno rodzące złote owoce. Rodzice oślepieni bogactwem złotego pnącza grochu zignorują poświęcenie dziecka. Zostaną ukarani - drewniane rzeźby rozsypują się na części. Czy uratuje ich syn składając elementy, czy będzie zbierał rozrzucone złote kule? Miłość czy pieniądze? Dobroć i uczciwość czy pełny żołądek? Wiara w boską sprawiedliwość, co dobroć nagradza, a za grzechy karze, czy zwątpienie i życie na własny rachunek? To pytania, na które ostateczną odpowiedź widz musi znaleźć sam.

Reżyseria - Piotr Tomaszuk. Scenografia - Mikołaj Malesza. Projekty lalek - Mirosław Sołowiej. Muzyka - Krzysztof Dzierma

Towarzystwo "WIERSZALIN" to teatr Piotra Tomaszuka. Jego nazwa to hołd złożony pamięci ludzi żyjących przed półwieczem w okolicach Białegostoku, tworzących sektę religijną. Chcieli oni wznieść nową stolicę świata, nowe centrum religijne - Wierszalin (od słowa wierch, czyli szczyt). Piotr Tomaszuk urodził się w 1961 r. w Białymstoku. W 1984 r. ukończył Wydział Wiedzy o Teatrze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, a w 1990 r. Wydział Reżyserii Teatru Lalek PWST w Warszawie z siedzibą w Białymstoku.

Od roku 1985 był asystentem reżysera, a następnie reżyserem w Białostockim Teatrze Lalek, gdzie zrealizował pierwszą wersję "Turlajgroszka".

Kolejna jego wersja, nagrodzona także na X Festiwalu Teatrów Lalkowych w Opolu oraz na XXIX Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu, powstała już w Towarzystwie "Wierszalin" - Teatr.

Piotr Tomaszuk prowadzi jednocześnie zajęcia na Wydziale Aktorskim w Białymstoku oraz współpracuje z Teatrem TV realizując telewizyjną adaptację "Polowania na lisa" Mrożka. W marcu br. odbyła się premiera najnowszego spektaklu Teatru "Wierszalin" pt. {#re#9380}"MERLIN"{/#}.

Spektakl "Turlajgroszek" zdobył w Edynburgu nagrodę "Fringe Firsts", jeden z głównych laurów największego na świecie przeglądu teatralnego. Pokonał kilkaset zespołów z całego świata, które przez trzy tygodnie pokazały 9,5 tysiąca przedstawień teatralnych.

Napisano o "Turlajgroszku" tak wiele i tak dobrych recenzji, że może warto zacytować tu krytyka, który zamiast recenzji przyznał się do wzruszenia:

"Ten spektakl zasługuje na świetną recenzję, rzetelny opis, pogłębioną interpretację. Nie będzie tego. Nie umiem. Nie chcę. Chcę zostawić tylko świadectwo swego wzruszenia. A nie da się przecież wydrukować łzy."

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji