Artykuły

Kraków. Tegoroczną noblistkę możemy spotkać na Festiwalu Conrada

O warsztacie pisarza i inspiracjach opowiadać będą twórcy z całego świata. Najważniejsze jednak - spotkanie z tegoroczną noblistką Swietłaną Aleksijewicz - odbędzie się 19 października o godz. 17 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Odbywający się w Krakowie Conrad Festival uznany jest za jedno z najważniejszych wydarzeń literackich w Europie.

W dniach od 19 do 25 października weźmiemy udział m.in. w interesujących spotkaniach z pisarzami z całego świata (wśród nich litewski poeta Thomas Venclova czy turecka autorka Asl Erdoan, tegoroczna stypendystką ICORN w Krakowie).

Najważniejsze jednak - z tegoroczną noblistką Swietłaną Aleksijewicz - odbędzie się 19 października o godz. 17 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Spotkać noblistkę

Co zrobić, by wziąć w nim udział? Konieczne będą wejściówki, które Krakowskie Biuro Festiwalowe rozprowadza od wczoraj. Można je zdobyć przez system internetowy, ale również w dwóch punktach Info Kraków: przy ul. św. Jana 2 oraz w Pawilonie Wyspiańskiego przy pl. Wszystkich Świętych 2. Uwaga: jedna osoba może zarezerwować tylko jedną wejściówkę.

Link do wejściówek w internecie znaleźć można na stronie: www.conradfestival.evenea.pl. W formularzu koniecznie należy wpisać imię i nazwisko, gdyż elektroniczne bilety będą sprawdzane razem z dowodami osobistymi.

A co jeszcze czeka nas podczas festiwalu?

Nagroda Conrada Ważnym punktem programu będzie z pewnością przyznanie - po raz pierwszy - nagrody literackiej im. Josepha Conrada, ufundowanej przez miasto Kraków. Przeznaczona jest dla literackich debiutantów. Wśród pięciu nominowanych znaleźli się: Michał Cichy za książkę "Zawsze jest dzisiaj", Liliana Hermetz, autorka "Alicyjki", Robert Pucek z "Pająkiem pana Roberta", Michał R. Wiśniewski i jego "Jetlag" oraz Aleksandra Zielińska z "Przypadkiem Alicji".

Wyboru spośród blisko 50 książek zgłoszonych do konkursu dokonała kapituła. O tym natomiast, kto zostanie laureatem nagrody wynoszącej 30 tys. zł, zdecydują uczestnicy Conrad Festival, którzy będą mogli głosować na wybranych przez siebie pisarzy.

Gala wręczenia nagrody, połączona z wykładem mistrzowskim Jonathana Franzena "Jak pisać", odbędzie się 25 października w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Franzen jest uznanym amerykańskim pisarzem, który jak piszą organizatorzy, "przyjmuje zwykle bardzo zawężoną, wręcz kameralną perspektywę, przedstawiając losy członków jednej rodziny i szczegółowo opisując panujące w niej relacje". Pewnie dlatego autor takich książek jak "Korekty", "Freedom", "Silny wstrząs", zyskał miano jednego z najbardziej przenikliwych obserwatorów współczesnej Ameryki.

Polityka i literatura

Hooman Majd z kolei, irańsko--amerykański pisarz, podzieli się z nami swoimi obserwacjami z Iranu (20 października, godz. 19, pałac Pod Baranami). Podczas spotkania z wnukiem ajatollaha i z synem dyplomaty rządu ostatniego szacha przekonamy się m.in., że Majd, mimo że nie zgadza się z linią polityczną obecnych władz Iranu, w swoich książkach nie skupia się wyłącznie na ich krytyce. Jego zdaniem stosunki Iranu ze światem zachodnim są bardziej skomplikowane niż się powszechnie uważa, dlatego też wymagają wyważonej, rzeczowej analizy.

Oglądaj

Na festiwalu pojawi się także Margarethe von Trotta, niemiecka reżyserka (laureatka Złotych Lwów w Wenecji za "Czas ołowiu"), aktorka m.in. Rainera Wernera Fassbindera, a także autorka scenariuszy filmowych (19 października, godz. 18.30, Goethe-Institut).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji