Artykuły

Wrocław. Mury 2015

Multimedialna prezentacja na murach twórczości artystycznej osadzonych w Zakładzie Karnym nr 1 (plastyka i teatr z lat 2009-2015) powstała na zajęciach artystyczno-terapeutycznych prowadzonych przez Elżbietę Golińską, aktorkę Teatru Współczesnego i Marka Tybura, historyka sztuki. Zdarzenie zrealizowano dzięki pomocy Biura Festiwalowego Impart 2016. Prezentacja 20 października.

Multimedialna prezentacja twórczości artystycznej osadzonych jest zwieńczeniem kolejnego etapu programu terapeutyczno-artystycznego, realizowanego w Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu od 2009 r.

Twórcami teatru są Elżbieta Golińska (aktorka) i Marek Tybur (historyk sztuki). Przez 5 lat zrealizowanych zostało 15 spektakli (m.in. Stacyjka Satie, Biuro listów niedoręczonych, Tańce nasze codzienne, Szymborska, Poławiacze deszczu, Ogród, Wiatr, Próba Orkiestry, Długi jak życie dzień Józefa K., Z życia ptaków: Łazienna 4, Ślepcy, Stary klaun), w grupach kobiecej i męskiej (ok. 150 uczestników), prezentowanych w Zakładzie Karnym i poza nim, dla współwięźniów i gości z zewnątrz, a także dla rodzin osadzonych.

Skazani - aktorzy intensywnie pracowali nad sobą i sposobami wyrażania siebie, biorąc udział w warsztatach teatralnych o charakterze terapeutycznym - terapia poprzez teatr. Działanie końcowe, jakim jest zrealizowanie spektaklu, okazuje się atrybutem, który pozwala bardziej zintegrować środowisko ZK z otoczeniem, w świadomości którego istnieje nieprzychylny stereotyp osadzonego.

Głównym celem zajęć plastycznych natomiast jest dokonanie, za pomocą obcowania ze sztukami plastycznymi, zmian w sferze psychologicznej i społecznej osadzonych, poprzez udział w szeregu działań o charakterze artystyczno-profilaktycznym i terapeutycznym, stanowiących istotne wsparcie w procesie resocjalizacji. Zajęcia teoretyczne i ćwiczenia prowadzą do rozbudzenia potrzeby realizacji własnej osobowości, emocji i postaw w formie dzieł plastycznych, głównie za pomocą metafor i symboli.

Walor terapeutyczny przedsięwzięcia został wzbogacony elementami edukacji artystycznej - zajęcia muzyczne, teatralne, pantomimiczne, taneczne, plastyczne, historia sztuki. Prowadzili je profesjonalni artyści - aktorzy, plastycy, muzycy, historycy sztuki.

Beneficjenci programu dzięki wyzwoleniu aktywności twórczej i rozbudzeniu ciekawości poznawczej dokonują samodzielnej pracy, która wpływa na ich samopoznanie i poprawia społeczną adaptację.

Projekt ten, pomyślany jako działanie długotrwałe i oryginalne, a odbywający się na ternie dzielnicy NADODRZE, stanie się elementem programu Europejska Stolica Kultury 2016.

***

MURY 2015

Data: 20-10-2015 | Godzina: 19.00

Miejsce: Zakład Karny, ul. Kleczkowska 35

Bilety: wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji