Artykuły

Po latach w zimnym mieszkaniu

Mąż, jego żona, syn i kochanka. Dramat rozstania przeradza się w dramat ponownego spotkania

Prześwit" to kameralna sztuka Davida Hare'a na troje akto­rów i cztery osoby. Pierwszym z bohaterów jest Tom, biznesmen, posiadający firmę, żonę, syna i ko­chankę. Małżonka Alicja była prawdziwą przyjaciółką Kyry; nie wiedziała jedynie, że ta obcuje z jej mężem. Gdy wykryła zdradę, ko­chanka odeszła.

W chwili, gdy widzowie poznają losy bohaterów Hare'a, Alicja już nie żyje. Kyra poświęca się, ucząc w szkole dla tzw. trudnych dzieci, pomieszkując w szarym i zimnym lo­kum. Tam odnajduje ją zagubiony Edward, syn zmarłej przyjaciółki. Ukończył właśnie szkołę, nie zaczął studiów, ima się dorywczych zajęć. Wreszcie zjawia się Tom. Stęskniony dawny kochanek chce wyrwać Kyrę z odrętwienia. Kobieta ostentacyjnie odmawia. Woli pracować z zaniedbanymi dziećmi niż żyć z mężczyzną, wobec które­go biznesmen to określenie charak­teru.

Właśnie spotkania, dyskusje i spię­cia między bohaterami tworzą "Prze­świt", budują psychologię postaci, odsłaniają przeszłość ich biografii. Na Małej Scenie Teatru Jaracza od­dadzą je: Anna Sarna (Kyra), Broni­sław Wrocławski (Tom) i Mirosław Haniszewski (Edward). Przedstawie­nie reżyseruje Jacek Orłowski.

David Hare

David Hare jest uznanym dramatopisarzem - zarówno na Broad­wayu, jak i na West Endzie, sce­narzystą, reżyserem i producentem. Pierwszą jednoaktówkę napisał jako dwudziestolatek, w cztery dni - dla Portable Theatre, amatorskiej trupy, której był współzałożycielem. Jego najsłynniejsze dramaty to "Przestrzeń smutku", "Tajemna esktaza", "Zdaniem Amy", "Blue Room". Ostatnie dzieło - "The Breath of Life" z udziałem Maggie Smith i Judie Dench - jest grane w Haymarket Theatre Royal na londyńskim West Endzie. Do gwiazd występujących w jego sztukach można dołączyć Juliette Binoche, Meryl Streep, Nicole Kidman, Julianne Moore, Vanessę Redgrave. Można je zobaczyć w w filmach nakręconych wg scenariuszy Hare'a.

Najsłynniejsze z nich to "Plenty" w jego reżyserii, "Skaza", obraz Louisa Malle'a i "Godziny", Stephena Daldry`ego.

W Polsce twórczość Hare'a popularyzuje związany z Łodzią reżyser Mariusz Grzegorzek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji