Artykuły

Warszawa. Dwa razy "Evviva l'arte"

W Teatrze Collegium Nobilium w październiku odbędą sie dwa spotkania z cyklu "Evviva l'arte": 'Piotr Cieplak i Marcin Kydryński Portugalia, podróże i inne inspiracje" oraz "Andrzej Morozowski i Dominika Wielowieyska Misja w mediach".

"Piotr Cieplak i Marcin Kydryński Portugalia, podróże i inne inspiracje"

7 października, godz. 19.30

"Andrzej Morozowski i Dominika Wielowieyska Misja w mediach"

22 października, godz. 19.30

wstęp wolny

Inauguracja kolejnego sezonu spotkań pod szyldem "Evviva l'arte" przypada w miesiącu obchodów jubileuszu 40-lecia wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej. W gronie dotychczasowych gości cyklu są absolwenci WoT-u. Między innymi krytycy Grażyna Torbicka i Tomasz Raczek (mówili o miłości do kina), dramaturg i scenarzysta Wojciech Tomczyk (w parze z Izabellą Cywińską analizował dialog sztuki z historią), pisarka Agata Tuszyńska (z Andą Rottenberg zastanawiała się nad obecnością prawdy w literaturze), dyrektor Teatru Telewizji Wojciech Majcherek (o historii i teraźniejszości telewizyjnej sceny rozmawiał z Jerzym Gruzą).

Wydział Wiedzy o Teatrze powstał w 1975 roku z inicjatywy ówczesnego rektora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, czyli dzisiejszej AT, Tadeusza Łomnickiego i pierwszego dziekana, Jerzego Koeniga. Imponujące, jak wielu wybitnych artystów, ludzi nauki, kultury, sztuki, mediów z różnych pokoleń studiowało na tym wydziale.

Także bohaterowie podwójnej październikowej edycji "Evviva l'arte" należą do tego elitarnego grona. Marcin Kydryński (dyplom 1993) - dziennikarz i producent muzyczny, kompozytor, autor tekstów, ale także fotograf i podróżnik. Napisał między innymi książkę "Lizbona. Muzyka moich ulic". Portugalia nie jest jedynym miejscem, z którego Kydryński czerpie inspiracje dla swoich twórczych pasji. Ale podróże do tego kraju są tym, co łączy go ze starszym kolegą z wydziału. Piotr Cieplak (dyplom 1983), reżyser, były dyrektor artystyczny Teatru Rozmaitości, reklamowanego za "jego" czasów hasłem "najszybszy teatr w mieście", twórca wybitnych i nagradzanych spektakli zrealizowanych w wielu polskich teatrach z Narodowym na czele - również zapisał swoje refleksje z wyprawy z warszawskich Kabat do Lizbony w postaci książki-dziennika: "O niewiedzy w praktyce, czyli rowerem do Portugalii". Konfrontacja ich doświadczeń będzie z pewnością punktem wyjścia do ciekawej rozmowy.

Równie interesująca może okazać się dyskusja o tym, czym jest i czym powinna być misyjność mediów. O tym, jakie wyzwania stoją przed dziennikarzami mediów publicznych, a jakie prywatnych. Czy podobnie rozumieją deklinowane przez wszystkie przypadki słowo "misja" i jak postrzegają współczesne środki masowego przekazu mówić będą Dominika Wielowieyska (dyplom 1994), dziennikarka i publicystka Gazety Wyborczej i radia Tok FM oraz Andrzej Morozowski (dyplom 1980) - dziennikarz radiowy i telewizyjny związany zawodowo z TVN24, twórca i prowadzący wielu programów telewizyjnych, między inny "Teraz my!" na antenie TVN. Do udziału w obu spotkaniach i świętowania 40-tych urodzin WoT-u pod szyldem "Evviva l'arte" zapraszają... absolwenci wydziału: prowadzący Rafał Sławoń i autorka projektu Natalia Adaszyńska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji