Artykuły

Pszczyna. Fredro w gwarze śląskiej w PCK

Pszczyńskie Centrum Kultury zaprasza dzisiaj na "Pomstę", czyli pierwszy polski musical w gwarze śląskiej na podstawie "Zemsty" Aleksandra Fredry z librettem Mariana Makuli i muzyką Katarzyny Gaertner.

Dwie pełne godziny świetnej rozrywki, zabawy oraz humoru - to gwarantują twórcy słynnego śląskiego hitu musicalowego, jakim jest "Pomsta". "Pomsta" to znakomicie przyjęty przez publiczność pierwszy polski musical w gwarze śląskiej na podstawie "Zemsty" Aleksandra Fredry. Fabuła spektaklu opowiada o wzajemnych waśniach autochtonów (hanysów) i przybyszów z kongresówki (goroli). W rolę bohaterów "Pomsty" Mariana Makuli wcielą się znakomici śląscy aktorzy. Libretto do spektaklu "Pomsta" napisał satyryk i artysta estradowy Marian Makula. Muzykę do spektaklu skomponowała Katarzyna Gaertner.

Premiera miała miejsce 1997 roku - w sezonie teatralnym 1997/1998 zagrano prawie sto przedstawień. W 2007 roku autor libretta Marian Makula postanowił powrócić do tego widowiska i tym sposobem w 2007 roku "Pomsta" wróciła - odświeżona i jeszcze bardziej śmieszna. Aktorzy, grający w musicalu, mówią gwarą śląską. Osoba, która, na co dzień nie posługuje się gwarą, musi wysilić swój umysł, aby zrozumieć przekazywane przez artystów treści.

Wspaniały efekt dopełnia gra świateł i świetne głosy wykonawców. Artyści z krwi i kości, żadnych przypadkowych osób. "Pomsta", czyli Zemsta po Śląsku, jak przystało na komedię, zawiera wiele śmiesznych scen.

Zapraszamy do Pszczyńskiego Centrum Kultury 02.10 (piątek) na godzinę 20.00. Bilety w cenie 50 zł do kupienia internetowo (ww.pckul.pl) lub sekretariacie PCKulu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji