Artykuły

Długa historia autografów

Na ulicy Długiej przybędą kolejne trzy autografy ludzi zasłużonych dla Bydgoszczy. Opera, teatr i medycyna - ich wybitni reprezentanci podpiszą się na Długiej.

Od dziewięciu lat miasto honoruje zasłużonych ludzi specjalnymi tabliczkami. Bydgoska Aleja Autografów to zbiór płaskorzeźb, wmurowanych w nawierzchnię ulicy Długiej w Bydgoszczy, między ulicami Jana Kazimierza a Stefana Batorego, przedstawiających odwzorowane podpisy osób zasłużonych dla Bydgoszczy Pierwszy autograf został wmurowany w 2007 roku. Podpisy osób odwzorowuje bydgoski artysta Michał Kubiak. Autorzy pomysłu inspirowali się Promenadą Gwiazd w Międzyzdrojach, która z kolei powstała jako kopia hollywoodzkiego Bulwaru oraz Alei Gwiazd w Cannes. Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach powstała w 1996 roku. Podczas Festiwalu Gwiazd pierwsze znane osobistości polskiej sceny kulturalnej odcisnęły swoje dłonie w pamiątkowych płytach. Można znaleźć tam ręce Krystyny Jandy, Beaty Tyszkiewicz, Ireny Kwiatkowskiej, Jacka Cygana, Witolda Pyrkosza i innych.

Grono złożone z przedstawicieli mediów, wyższych uczelni i Rady Miasta Bydgoszczy pod przewodnictwem prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego już po raz dziewiąty rozpatrywało kandydatury osób szczególnie zasłużonych dla budowania dobrego imienia miasta. Narady kapituły "Bydgoskich Autografów", sądząc tylko po samych protokołach bardzo rozbudowanych głosowań, muszą być areną gorących sporów i trudnych dylematów. Co do pewnych osób jury bardzo szybko określiło swoje stanowisko - było przeciwne. Już w pierwszym etapie rywalizacji odpadli: Mariusz Gotowicz, Krzysztof Sikora, Waldemar Zysk i Waldemar Matuszak. Później rozpoczęła się ostra walka na punkty.

Głosują i głosują...

Po pierwszym głosowaniu, do kolejnych etapów przeszli: wiekowy i bardzo zasłużony wolontariusz Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki Tadeusz Centek (zdobył ogólnopolski laur "Zwykły Bohater"), wieloletni dyrektor Opery Nova Maciej Figas, niepoprawny politycznie dziennikarz zza Oceanu Mariusz Max Kolonko, były dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy Paweł Łysak, charyzmatyczny proboszcz ze Szwederowa ks. Ryszard Pruczkowski, poeta, satyryk, dziennikarz, osobowość Zdzisław Pruss, wybitny fotografik, mistrz izohelii Jerzy Riegel, polityk Jan Rulewski, aktorka Grażyna Szapołowska, prof. Zbigniew Włodarczyk, jeden z najlepszych polskich transplantologów, specjalizujący się w przeszczepach nerek, i lekkoatleta Paweł Wojciechowski.

Kolejne głosowanie przyniosło poważne zmiany w rankingu. W gronie faworytów znaleźli się: Maciej Figas (9), Paweł Łysak (7), Jerzy Riegel (8), Zbigniew Włodarczyk (7), Paweł Wojciechowski (6), Tadeusz Centek (5) i Zdzisław Pruss (5). Następne głosowanie i znów przyniosło zmianę miejsc. Notowania wolontariusza Centka spadły do zaledwie dwóch punktów, Maciej Figas z pewną dziewiątką utrzymał się w czołówce, Łysak zachował silną pozycję z sześcioma punktami, Jerzy Riegel stracił tylko jeden głos (7), podobnie jak Włodarczyk (6) i Wojciechowski (5). Po ostatnim etapie pracy kapituły w puli został Paweł Łysak, choć już tylko z czterema głosami, Zbigniew Włodarczyk z pięcioma głosami, najsilniejszy Maciej Figas z dziewięcioma, a Pruss, Wojciechowski i Riegel musieli zadowolić się trzema głosami i tym samym, niestety, przepadli z kretesem.

Wielka trójka

Na pudle pozostali Zbigniew Włodarczyk, Maciej Figas i Paweł Łysak i to ich autografy zostaną odsłonięte na ulicy Długiej. Gdyby głosowanie kończyło się po pierwszej turze, wygraliby Maciej Figas, Jerzy Riegel i Paweł Wojciechowski... - Uroczystość wmurowania bydgoskich autografów w trotuar ulicy Długiej w Bydgoszczy odbędzie się 11 listopada - zaprasza już dziś Marta Stachowiak, rzecznik prasowy UM Bydgoszczy. - To będzie ostatnia odsłona autografów w listopadzie. Członkowie kapituły zdecydowali, że od 2016 roku zgłoszenia osób do tego wyróżnienia przyjmowane będą do końca maja, w czerwcu spotka się kapituła, a uroczystość odsłonięcia autografów odbywać się będzie we wrześniu - informuje rzeczniczka. Kolejna nowość. Laureaci poprzednich lat zostaną zaproszeni do kapituły konkursu.

Na zdjęciu: Maciej Figas, dyrektor Opery Nova

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji