Artykuły

Lola jest nie tylko aktorką

- Ta rola daje również sporo satysfakcji z tego powodu, że jest się w stanie wyśpiewać w trzyminutowej piosence coś, co sama gra aktorska musiałaby oddać w całym przedstawieniu - mówi BEATA OLGA KOWALSKA przed premierą spektaklu "Dziś wieczorem: Lola Blau" w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Na Małej Scenie Teatru Muzycznego w Gdyni odbędzie się w sobotę [21 stycznia] o godz. 19:30 premiera spektaklu "Dziś wieczorem: Lola Blau'' Georga Kreislera. W piątek o tej samej godzinie można zobaczyć spektakl na pokazie przedpremierowym. Reżyserem przedstawienia i autorem przekładu jest Andrzej Ozga. W roli tytułowej wystąpi Beata Olga Kowalska [na zdjęciu], a towarzyszyć jej będzie Jakub Kornacki. Rozmawiamy z odtwórczynią głównej roli.

Dorota Koncewicz: Utożsamia się Pani z postacią austriackiej piosenkarki Loli Blau?

Beata Kowalska: Tak. Lola jest w końcu aktorką, ale nie tylko. Jest przede wszystkim kobietą, a w związku z tym jest w niej dużo emocji. Poza tym podczas przedstawienia Lola zmienia się. To daje możliwość stworzenia postaci dojrzałej. Kobiety, która podczas wojny z tego powodu, że jest Żydówką, musi wyjechać do Stanów i tam robić coś, co jest sprzeczne z jej osobowością. Rola seksbomby zdecydowanie jej nie odpowiadała, dlatego decyduje się wrócić do Wiednia.

Czy ta rola stanowiła dla Pani wyzwanie?

- Na pewno. Jest to przecież monodram połączony z recitalem. A to wymaga od aktora dużego wkładu i wysiłku fizycznego. Ale daje również sporo satysfakcji z tego powodu, że jest się w stanie wyśpiewać na przykład w trzyminutowej piosence coś, co sama gra aktorska musiałaby oddać w całym przedstawieniu.

Spektakl można było zobaczyć we wrześniu 2004 roku w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Podobnie jak w Gdyni, reżyserował go Andrzej Ozga, a Pani grała główną rolę. Był krytykowany, m.in. za kostiumy, dłużyzny i dramaturgiczne dziury. Jak Pani przyjęła krytykę i czy ma ona wpływ na to, co przygotowuje w Gdyni?

- Oczywiście, że tak. Krytyka jest aktorowi bardzo potrzebna. Choć z tą opinią na temat przedstawienia w Łodzi nie do końca się zgadzam. Najważniejsze są dla mnie opinie widzów, to daje mi największą satysfakcję.

Beata Olga Kowalska - aktorka, choreografka; absolwentka krakowskiej PWST, jest aktorką Teatru Nowego i Teatru Powszechnego w Łodzi, grała gościnnie w musicalu "Chicago'' w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Premiera spektaklu "Dziś wieczorem: Lola Blau" w sobotę o godz. 19.30, pokaz przedpremierowy w piątek o godz. 19.30, bilety 30 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji