Artykuły

Co mami Polaków?

Młody reżyser Piotr Jędrzejas wystawia w Teat­rze na Woli "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiań­skiego. To jeden z naj­ważniejszych dramatów Wyspiań­skiego. Autor "Wesela", "Akropolis", "Nocy listopadowej" podejmuje te­mat Polski. Jego głównym bohaterem jest Konrad z "Dziadów" Adama Mic­kiewicza, postać z kraju podzielone­go zaborami (w tej roli Marcin Sztabiński). Teraz, po 150 latach, pojawia się na scenie we współczesnej War­szawie i spogląda na dzisiejszą Polskę - obserwuje, co się zmieniło w Pola­kach, a co pozostało takie samo.

Piotr Jędrzejas przyznaje, że do wy­stawienia tej sztuki zmotywowały go m.in. wydarzenia po katastrofie smo­leńskiej: sceny spod krzyża ustawionego na Krakowskim Przedmieściu, roz­mowy o rym, kto jest prawdziwym Po­lakiem, co to jest polskość, czy istnieją polskie cechy narodowe i co nimi jest. Jedną z ważnych ról - Geniusza - zagra Jerzy Trela, który w latach 70. występował w legendarnych kra­kowskich spektaklach romantycz­nych: w "Dziadach" i "Wyzwoleniu" w reżyserii Konrada Swinarskiego.

- Geniusz mami martyrologią i misją Polski Chrystusa Narodów, jest bli­sko poezji i pustosłowia. Chcemy za­stanowić się jakie wizje polskości dziś pociągają Polaków - mówi reżyser.

W przedstawieniu zobaczymy również: Izabelę Dąbrowską, Agnieszkę Warchulską, Julię Wyszyńską, Bart­łomieja Chowańca, Sławomira Hollan­da, Marcina Jędrzejewskiego, Krzysz­tofa Krupińskiego, Bogusława Kudłka, Damiana Łukawskiego, Roberta T. Ma­jewskiego, Szymona Nowaka i Karola Wróblewskiego. Scenografia: Jan Kozikowski, muzyka: Michał Górczyński.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji