Artykuły

Łódź. Premiera "Więcej niż możesz zjeść" w Nowym

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w piątek premierowo wystawi spektakl "Więcej niż możesz zjeść" w reżyserii Marcina Nowaka. Przedstawienie zbudowane jest w całości na felietonach kulinarnych Doroty Masłowskiej.

Scenariusz przedstawienia, napisany również przez Nowaka oparty jest na najnowszej książce Doroty Masłowskiej "Więcej niż możesz zjeść", obejmującej felietony publikowane przez autorkę na łamach magazynu "Zwierciadło" w latach 2011 - 2013.

- Opracowując go, uwzględniłem również jeden tekst, który nie znajduje się w książce, lecz bardzo dobrze uzupełnia całe przedstawienie - powiedział Nowak na wtorkowym spotkaniu z mediami. Dodał, że nad scenariuszem pracował sam i zaznaczył, że podzielenie tekstu niedramatycznego na dialogi było trudnym zadaniem.

Autor scenariusza poinformował, że nie uzupełniał tekstów Masłowskiej własnymi słowami. Podkreślił, że stworzenie spójnego przedstawienia było możliwe głównie dzięki temu, że Masłowska żegna się w ostatnim z felietonów ze swoimi czytelnikami.

Nowak zwrócił również uwagę na aspekt techniczny spektaklu - obrotową scenę, wykorzystywaną podczas całego przedstawienia. Jego zdaniem pozwala ona "w dość płynny i nostalgiczny sposób pokazać różne sceny". Jak zaznaczył reżyser w przedstawieniu nie ma jednak dużo efektów specjalnych, to tekst jest najważniejszy.

- Aktorzy występujący w spektaklu wcielają się w członków rodziny i reprezentują tym samym nas, pewne nasze zachowania- - powiedział. W rolę Pisarki Doroty, która przeprowadza widzów przez świat przepisów kulinarnych, wciela się aktorka "Nowego" Monika Buchowiec.

Nowak jest reżyserem, producentem, scenarzystą i twórcą efektów specjalnych. Dotychczas raczej niezwiązany z teatrem, pracował głównie przy produkcji filmów, teledysków, reklam i gier komputerowych. Wielokrotnie współpracował z Dorotą Masłowską.

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi rozpoczął działalność w 1949 roku z inicjatywy wychowanków łódzkiej szkoły teatralnej Leona Schillera. Początkowo działał w gmachu przy ul. Daszyńskiego, ale już w 1951 roku przeniesiono go do obecnej siedziby przy ul. Więckowskiego. Pierwszym dyrektorem teatru był Kazimierz Dejmek. W 2008 roku instytucja otrzymała jego imię.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji