Artykuły

Wściekłość nad burakami

"Kuchnia bez pokoju" - piosenki Toma Waitsa, pod opieką pedagogiczną Wojciecha Kościelniaka w Akademii Teatralnej w Białymstoku. Pisze Monika Żmijewska w Gazecie Wyborczej - Białystok.

Nowy rok akademicki, nowy sezon w Teatrze Szkolnym Akademii Teatralnej. W sobotę (26.09) studenci IV roku Wydziału Sztuki Lalkarskiej zapraszają na premierę spektaklu "Kuchnia bez pokoju", opartego na piosenkach Toma Waitsa.

Chrypliwy głos nie do podrobienia, mroczny klimat - Waits to duże wyzwanie. Ale studenci podjęli to ryzyko. I zapraszają na spotkanie z jego twórczością. Premiera w Teatrze Szkolnym im. Wilkowskiego (ul. Sienkiewicza 14) - w sobotę o godz. 20, kolejne spektakle: 27, 28, 29, 30 września oraz 1, 2, 3 października godz. 20. Spektakl trwa 70 minut, przeznaczony jest dla widzów od lat 16.

Kuchenna zwyczajność i życie

- Tom Waits, ekscentryczny amerykański poeta, kompozytor i wokalista musi pomieścić się na 9 m kw. z czternastką młodych aktorów - czytamy w opisie spektaklu. - Postaci z ballad Waitsa opowiadanych w zagraconej studenckiej kuchni ożywają w bezpośrednim kontakcie z widzami. Wśród codziennych czynności egzystencjalne, nierzadko mroczne teksty zyskują inny, bliższy nam wymiar. Kuchenna zwyczajność prowokuje tyleż samo do refleksji o braku prawdziwej bliskości, o niesprawiedliwości społecznej czy samotności, co do gorzkich spostrzeżeń na temat konsumpcyjnych skłonności i naszej podatności na wszelkiego rodzaju pokusy dzisiejszego świata. Mowa też o złu, które na naszych oczach nakręca wciąż swoją spiralę. I, co ważne u Waitsa, o roli Boga w całym tym życiowym bałaganie.

Studenci IV roku Akademii Teatralnej własne M z kuchnią mają dopiero w planach. Już dziś jednak z wyzwaniami czekającymi na nich za uczelnianymi murami próbują uporać się na deskach sceny Teatru Szkolnego. Jedni trudności starają się pokonać, posługując się absurdem czy burtonowską groteską, inni mierzą się z nimi bardzo serio, z powagą, która potrafi wycisnąć z oczu łzy.

Twórcy:

Opieka pedagogiczna: Wojciech Kościelniak, współpraca: Maria Żynel, kierownictwo muzyczne: Piotr Nazaruk, przygotowanie wokalne: Marcin Ozga

Akompaniują: Karol Sypytkowski (kontrabas), Marcin Nagnajewicz (instrumenty klawiszowe, akordeon, gitara), Tomasz Witek (instrumenty dęte), gościnie: Patryk Ołdziejewski (cymbałki), Daniel Lasecki (tuba), Cezary Jabłoński (instrumenty perkusyjne);

Występują: Olimpia Bogusz, Magdalena Dąbrowska, Rafał Iwański, Cezary Jabłoński, Milena Kobylińska, Daniel Lasecki, Zuzanna Łuczak, Helena Marczewska, Urszula Mazur, Patryk Ołdziejewski, Rafał Pietrzak, Małgorzata Rytel, Agnieszka Turek, Izabela Zachowicz

***

Premiera: 26.09.2015, godz. 20, Teatr Szkolny im. Jana Wilkowskiego.

Kolejne spektakle: 27, 28, 29, 30 września, 1, 2, 3 października, godz. 20, Teatr Szkolny im. Wilkowskiego

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji