Artykuły

Bydgoszcz. Polska New Theatre - dzień 3

Niedziela to trzeci, a zarazem ostatni dzień bydgoskich prezentacji polskiego showcase'u Polska New Theatre. Widzowie w całej Polsce będą mogli uczestniczyć w transmitowanym na żywo wykładzie Agaty Adamieckiej-Sitek oraz w finałowej dyskusji poświęconej recepcji polskiego teatru współczesnego za granicą.

W wykładzie "A feminist milestone which never was, or how far can you go within the system?" (Zwrot feministyczny, którego nie było, albo na ile możesz sobie pozwolić w ramach systemu?) Agata Adamiecka-Sitek przeanalizuje feministyczne poszukiwania we współczesnym polskim teatrze. Skupi się nie tylko na zaprezentowaniu najważniejszych zjawisk, do których należą m.in. spektakle Chóru Kobiet (ich fragmenty pokazane zostaną podczas wykładu), ale także ich krytycznej analizie. Wykład wskaże także instytucjonalne ograniczenia i polityczno-społeczny kontekst teatralnej twórczości kobiet w Polsce. Transmisja na żywo rozpocznie się o godz. 10:00, po wykładzie, między 13:45 a 15:00, odbędzie finałowa dyskusja, również streamingowana w internecie na stronie www.250teatr.pl (aktywny link poniżej).

Wykład Adamieckiej-Sitek to ostatni z serii otwartych wykładów w ramach Polska New Theatre. Wczoraj podczas wystąpienia "Nowe dramaturgie. Polski teatr w przestrzeni debaty publicznej, w sferze idei i (geo)polityki" Weronika Szczawińska i Bartek Frąckowiak opowiadali o nowych dramaturgiach w polskim teatrze. Zdaniem referentów często mają one charakter interdyscyplinarny (np. połączenie teatru dramatycznego i tańca), transgatunkowy (np. forma eseju teatralnego, tańca dokumentalnego, wykładu performatywnego, koncertu dokumentalnego), szczególny akcent kładąc na nieoczywiste połączenia różnych elementów, pozornie przynależnych różnym porządkom. Wszystkie te strategie służą krytycznemu podjęciu różnorodnych wyzwań nowoczesności, zarówno w jej lokalnym, jak i globalnym wymiarze. Istotny kontekst dla snutej przez Szczawińską i Frąckowiaka opowieści o współczesnych polskich spektaklach i twórcach było to, w jaki sposób nowoczesne zjawiska społeczne, kulturowe czy (geo)polityczne inspirują krytyczne strategie w polskim teatrze najnowszym.

Wykład inauguracyjny w piątek 25 września na temat relacji współczesnego teatru z przeszłością "Przeżywanie i przetwarzanie przeszłości. Polski teatr współczesny wobec tradycji" wygłosił zaś. prof. Dariusz Kosiński [na zdjęciu]. Nawiązywał on do tegorocznych obchodów 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. Polska New Theatre to jedno z najważniejszych wydarzeń skierowanych do zagranicznych odbiorców i zainicjowanych z okazji wspomnianego jubileuszu, a także obchodów Roku Teatru Polskiego na świecie.

Przez wszystkie trzy dni w otwartych wykładach mogli uczestniczyć nie tylko zaproszeni goście z Azji, Ameryki Środkowej i Południowej, Bliskiego Wschodu oraz mieszkańcy Bydgoszczy, ale także - za sprawą internetu, widzowie i użytkownicy mediów społecznościowych w całej Polsce.

Międzynarodowy showcase Polska New Theatre zakończy pokaz "Afryki" Agnieszki Jakimiak w reżyserii Bartka Frąckowiaka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji