Artykuły

Ciekawy spektakl teatralny

"Wałęsa. Historia wesoła, a ogromnie przez to smutna" w reż. Michała Zadary w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Pisze Wojciech Książek w Tygodniku Solidarność.

W listopadzie 2005 roku w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku Michał Zadura wystawił sztukę Pawła Demirskiego "Wałęsa, Historia wesoła a ogromnie przez to smutna". Spektakl skierowany i do młodzieży, i do dorosłych stwarza możliwość rozmowy o najnowszej historii Polski, wspólnego zastanowienia się nad tym, jak rozsądnie korzystać z wolności i prawa do protestu, jak nie poddać się manipulacjom i zakłamaniu i czy rzeczywiście władza każdego deprawuje. Sztuka przedstawia wydarzenia z sierpnia 1980 roku, strajki, funkcjonowanie Solidarności przed stanem wojennym, okres internowań i to, co działo się później.

Nie jest to tylko skrócona prezentacja najnowszej historii Polski, ważny jest w tym spektaklu nastrój, bliski kontakt aktorów z widownią. Widzowie współtworzą atmosferę spektaklu, można obejrzeć rekwizyty, przyjrzeć się, jak aktor wciela się w odtwarzaną postać. Przedstawienie obfituje w pełne zabawy i humoru momenty, jak licytacja 21 postulatów, czy spotkanie władz z delegacją radziecką. Pokazano również stosowane w PRL techniki manipulacji, np, pozorowania negocjacji przez stronę rządową. Są tu też sceny dramatyczne, np. działania kobiet w celu podtrzymania strajku (m.in. Aliny Pieńkowskiej), który wygasał po spełnieniu postulatów stoczni, w trzecim dniu jego trwania. Podobny nastrój niesie chociażby spotkanie Danuty i Lecha Wałęsów w czasie jego internowania. Oprócz słowa, ruchu, zmieniającej się dekoracji, dopełnienie spektaklu stanowi muzyka rockowa i songi śpiewane przez aktorów. Aktorstwo jest zresztą mocną stroną tego przedstawienia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji