Artykuły

Białystok. Kulturalne trzy miliony

Ponad trzy miliony złotych trafi do kilku podlaskich instytucji kultury. Dzięki nim w operze powstanie studio nagrań, w Białostockim Muzeum Wsi m.in. poprawiony zostanie monitoring, a do Muzeum Rolnictwa trafią zabytkowe ciągniki.

Chodzi o trzy miliony z funduszy europejskich (RPO) oraz budżetu państwa, które ostatnim rzutem na taśmę wygospodarowano jeszcze w tym roku na rozwój infrastruktury z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa historycznego.

Pieniądze trafią do Muzeum Podlaskiego i jego oddziałów, Książnicy Podlaskiej, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu oraz Opery i Filharmonii Podlaskiej. Placówki mają bardzo mało czasu na ich wydanie - muszą się wyrobić do końca grudnia.

Blisko połowa wszystkich pieniędzy - około 1,4 mln zł - pójdzie na działania w ramach projektu "Kultura bez barier", który Muzeum Podlaskie realizuje w partnerstwie z Książnicą Podlaską. Chodzi o dostęp do kultury osób niepełnosprawnych na różnym poziomie. W przypadku Książnicy Podlaskiej mają się m.in. pojawić komputery z lektorem, podświetleniami czy techniki komputerowe uwzględniające pismo Braille'a.

Z kolei Muzeum Podlaskie wprowadzi audiodeskrypcję, czyli opis wygłaszany przez lektora, opowiadającego np. o obrazie. Pojawią się też udogodnienia architektoniczne.

- Nasze budynki w większości są zabytkowe, przebudowa byłaby zbyt skomplikowana, dlatego musimy sięgać po inne rozwiązania, np. scho-dołazy, czyli takie urządzenia, które pomagają wózkom zjechać po schodach - mówi Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego. - Na stałych wystawach pojawią się też audioprzewodniki, które pomagać będą w zwiedzaniu osobom niedowidzącym. Specjalne nadajniki zamontowane przy eksponacie będą się same uruchamiać, w momencie podejścia do nich osoby zwiedzającej.

Białostockie Muzeum Wsi dzięki dofinansowaniu otrzyma monitoring wizyjny.

Ponad 600 rys. zł trafi do Opery i Filharmonii Podlaskiej, a 804 tys. zl - do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

- Trochę sprzętu już mamy, ale dopiero teraz ta kwota pozwoli nam na uruchomienie studia nagraniowego. Przeznaczona zostanie na mikrofony, specjalne stacje robocze, sterowniki, wtyczki, specjalistyczne części do wzmacniaczy - mówi Jolanta Wilczewska z opery. - Po trzyletniej działalności doszliśmy do wniosku, że takie studio jest nam potrzebne, pomoże bardzo rozszerzyć nam działalność edukacyjną. Niewykluczone, że studio powstanie w budynku przy Podleśnej.

Z kolei Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu dzięki dofinansowaniu ma zamiar uatrakcyjnić kolekcję zabytkowych ciągników.

- Trafią do niej cztery nowe zabytki - dwa ciągniki radzieckie, jeden niemiecki i jeden Ursus - mówi Dorota Łapiak, dyrektor Muzeum Rolnictwa. - Część pieniędzy przeznaczymy też na zakup sprzętów i urządzeń, które pozwolą utrzymywać naszą kolekcję w dobrym stanie m.in. automat spawalniczy i piaskarka do metalu. W planie jest też rozbudowa systemu monitorującego, a także wprowadzenie udogodnień dla osób niepełnosprawnych,

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji