Artykuły

Warszawa. Festiwal Kultury Japońskiej

Festiwal Kultury Japońskiej odbędzie się w niedzielę w Warszawie.

Kulminacyjnym punktem festiwalu będzie uroczystość przywrócenia Warszawie, skradzionego w 2002 r., Dzwonu Pokoju (World Peace Bell) - daru Japonii, który jest symbolem pokoju na świecie.

Festiwal odbędzie się w Służewskim Domu Kultury na warszawskim Mokotowie. Okazały, 365-kilogramowy dzwon, zostanie powieszony w nowo wybudowanej i stylizowanej na wzór japoński pagodzie.

- Po 13 latach mieszkańcy stolicy ponownie usłyszą jego wyjątkowy dźwięk - powiedziała PAP Beata Przybyszewska-Kujawa z Zespołu Kultury dla dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy. - Kiedyś na ul. Bukowińskiej 65 stała pagoda z japońskim dzwonem pokoju. Został on podarowany w 1989 r. Warszawie przez miasta Hiroszima i Nagasaki. Odlano go w Japonii z monet zebranych w tym celu w wielu krajach świata. Był on jedną z 50 kopii dzwonu w Hiroszimie. Dwa japońskie miasta, zniszczone w czasie wybuchów bomb atomowych, pragnęły uhonorować także inne miasta katastrofalnie zniszczone w wyniku działań wojennych na różnych kontynentach - mówiła Przybyszewska-Kujawa.

Dzwon został skradziony w grudniu 2002 r. Nie udało się go odnaleźć - zaznaczyła Przybyszewska-Kujawa, która jest inicjatorką obecnej akcji polsko-japońskiej, mającej na celu przywrócenie nowego dzwonu w Warszawie. - Mamy nadzieję, że w niedzielę warszawiacy zobaczą i usłyszą ponownie dzwon. Chociaż były pewne obawy czy dzwon dopłynie na czas do Gdyni. Statek, którym był przewożony, dostał się w obszar tajfunu, ale mamy już informacje, że dzwon jest już w Polsce - powiedziała Przybyszewska-Kujawa.

Bogaty program festiwalowy tworzyć będą pokazy filmowe, spektakle teatralne, taneczne, koncerty, prezentacje sportowe, warsztaty. Festiwalowi towarzyszyć będą liczne wystawy, a także degustacje i sprzedaż japońskich produktów i specjałów kulinarnych. Zaprezentuje się wiele organizacji i firm przedstawiających fascynujące przykłady zarówno kultury i tradycji, jak też nowoczesności oraz techniki Kraju Kwitnącej Wiśni - zapowiadają organizatorzy.

Ważnym elementem festiwalu będzie wystawa prac graficznych Andrzeja Wajdy i zdjęć Krystyny Zachwatowicz pt. "Nasza Japonia".

Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą równolegle w Służewskim Domu Kultury i w pobliskim parku. Na scenie widowiskowej SDK - której gospodarzem będzie Waldemar Czechowski, filmowiec, animator kultury, podróżnik - wyświetlone będą trzy filmy dokumentalne. Jeden z nich to "Syberyjskie sny", z 2011 r. w reż. Ewy Misiewicz, według scenariusza Doroty Kabalewskiej, opowiadający historię potomków polskich zesłańców urodzonych na początku XX wieku na Syberii. Po wybuchu rewolucji rosyjskiej tysiąc dzieci ewakuowano do Japonii. Stamtąd wieziono je naokoło świata do Polski, w której właśnie skończyła się wojna polsko-bolszewicka.

Pokazany zostanie też "Orzeł i chryzantema" w reż. Jacka Wana, opowieść o Kazuyoshi Kimura, który już jako dorosły mężczyzna dowiedział się, że jego dziadkiem jest Bronisław Piłsudski - starszy brat Józefa. Bronisław został zesłany na 15 lat na Sachalin. Ze związku z Chuhsammą, krewną wodza, miał dwoje dzieci. Jednym z nich był Sukezo - ojciec Kazuyoshi. Jacek Wan razem z bohaterem filmu szukają japońskich śladów jego znanego dziadka. Trzecim dokumentem będzie "Japońska ceremonia Drogi Herbaty".

Kolejnym wydarzeniem będzie, zorganizowany przez Fundację Ryokurankai, spektakl teatru noh, jednego z trzech (obok bunraku i kabuki) rodzajów japońskiego teatru klasycznego. Na scenie SDK odbędzie się również koncert muzyki japońskiej w wykonaniu Anny Krzysztofiak, artystki Chóru Filharmonii Łódzkiej, która wykonuje muzykę na licznych instrumentach chińskich i japońskich.

Na scenie zewnętrznej SDK wystąpi grupa Sakuramai Poland, która zaprezentuje yosakoi, żywiołowy taniec, któremu rytm nadają silne uderzenia naruko oraz głośne okrzyki tancerzy. Taniec powstał na wyspie Shikoku i szybko rozprzestrzenił się w całej Japonii.

Odbędzie się również pokaz w wykonaniu japońskiej artystki baletu Yuko Ebihara, która wraz z partnerem zatańczy "Grand pas de deux" z Don Kichota. Autorski spektakl tańca "Northern sky", zaprezentuje Takako Matsuda, absolwentka TishSchool of Arts New York University.

Ponadto odbędą się pokazy japońskich sztuk walki: judo, aikido, karate, kenjutsu, ju-jitsu oraz prezentacja rytuału parzenia zielonej herbaty w wykonaniu Urszuli Mach-Bryson, absolwentki Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, licencjonowanej nauczycielki Drogi Herbaty, stylu Urasenke. Gospodarzem sceny zewnętrznej SDK będzie Jacek Wan, dziennikarz, podróżnik, znawca kultury Dalekiego Wschodu.

Festiwalowi Kultury Japońskiej towarzyszyć będą liczne wystawy m.in. wystawa tradycyjnych ubiorów yukata z możliwością przymierzania. Ambasada Japonii zaprezentuje również wystawę "Historia stosunków polsko-japońskich" ukazującą relacje łączące oba kraje od wielu lat.

Odbędą się też warsztaty m.in. Drogi Herbaty, formy poetyckiej haiku dla dzieci, mangghi, sztuki składania papieru origami, sztuki kaligrafi, japońskiego liczydła soroban, sztuki układania kwiatów ikebana, gier planszowych takich jak go, shogi, hanafuda czy mahjong.

Na terenie parku wokół Służewskiego Domu Kultury odbędą się również zabawy dla dzieci z japońskimi latawcami, konkurs w łucznictwie japońskim kyudo i pokazy sportowe. Odbędzie się wystawa japońskich drzewek bonsai.

Uroczystość przywrócenia Warszawie Dzwonu Pokoju, która rozpocznie się od pierwszego uderzenia i wypuszczenia białych gołębi pokoju dokonają Ambasador Japonii Makoto Yamanaka oraz Burmistrz Dzielnicy Mokotów Bogdan Olesiński.

- Dzwon to ważny symbol propagowania pokoju na świecie, idei bliskiej zarówno Japonii, jak i Polsce. Bardzo się cieszę, iż tej wyjątkowej uroczystości będzie towarzyszyć Festiwal Kultury Japońskiej. Jestem przekonany, że wydarzenie to pozwoli mieszkańcom Warszawy jeszcze lepiej poznać Japonię i jej kulturę, przyczyni się do pogłębienia wzajemnego zrozumienia oraz propagowania pokoju na świecie - powiedział ambasador Japonii J.E. Makoto Yamanaka, dziękując władzom dzielnicy Mokotów za tę inicjatywę.

Festiwal Kultury Japońskiej jest organizowany przez Urząd Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy, Służewski Dom Kultury, przy współpracy z Ambasadą Japonii w Polsce.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji