Artykuły

Warszawa. Widowisko poetycko-muzyczne na inaugurację Muzeum Katyńskiego

17 września na terenie Cytadeli Warszawskiej zostanie otwarta nowa siedziba Muzeum Katyńskiego.

Widowisko poetycko-muzyczne "Vinctis non victis - Pokonanym Niezwyciężonym" oraz koncert multimedialny Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego "Ibidem '40" będą towarzyszyć czwartkowym uroczystościom otwarcia Muzeum Katyńskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej.

Widowisko poetycko-muzyczne "Vinctis non victis - Pokonanym Niezwyciężonym", poprzedzające uroczystość otwarcia Muzeum Katyńskiego, ma upamiętnić Polaków zamordowanych przez NKWD w 1940 r.

- Zostanie podczas niego zaprezentowanych 16 utworów muzycznych i słownych poświęconych zbrodni katyńskiej. Zależało nam, by mówić nie tylko o samej martyrologii, ale także o pamięci o tym wydarzeniu przekazywanej kolejnym pokoleniom. Chcieliśmy uhonorować ofiary zbrodni, Rodziny Katyńskie oraz długą walkę o prawdę o Katyniu - opowiadała PAP Aneta Hoffmann, prezes Fundacji Kresy Historii, która wspólnie z ministerstwem kultury i Muzeum Historii Polski organizuje widowisko.

Jak zaznaczyła, wystąpią podczas niego artyści, dla których temat zbrodni katyńskiej jest szczególnie ważny. Część utworów została specjalnie przygotowana i zaaranżowana na tę okazję. Wykonają je Edyta Geppert, Justyna Steczkowska, Agata Klimczak-Kołakowska, Tomasz Steciuk, Roman Kołakowski, Grzegorz Tomczak i Lech Makowiecki. Części utworów na fortepianie akompaniować będzie Włodzimierz Pawlik i zespół instrumentalny pod kierownictwem muzycznym Marcina Partyki. - Zależało nam, by układały się one w jedną spójną całość - zaznaczyła Hoffmann.

Uczestnicy uroczystości wysłuchają m.in. pieśni "Zdradzonym i Bezbronnym", "Matka Boża Kozielska", "Sen o Katyniu" i "Ballada Katyńska", a także wierszy "Miednoje", "Szepty katyńskie" oraz "Matko Bolesna i Zwycięska". Odczytane zostaną również fragment notatki szefa NKWD ZSRR dla Józefa Stalina z marca 1940 r., "Dzienników kozielskich" i wypowiedzi papieża Jana Pawła II do Rodzin Katyńskich z 13 kwietnia 1996 r. Utwory zaprezentują Anna Seniuk, Olgierd Łukaszewicz i Jerzy Zelnik.

Artyści wystąpią na scenie ustawionej na Placu Apelowym przed Muzeum Katyńskim. W tle, na podświetlanych pasach tkaniny będą wyświetlane nazwiska ofiar zbrodni katyńskiej, co ma podkreślać pamięć o konkretnych osobach. Występom będą towarzyszyły wyświetlane na telebimach zdjęcia i fragmenty filmów archiwalnych oraz filmu "Katyń" Andrzej Wajdy, a także animacje artystyczne związane z tematyką utworów m.in. z motywem Matki Boskiej Kozielskiej. Wizualizacje będą przeplatane przebitkami z koncertu na żywo.

- Na uroczystość otwarcia Muzeum przyjeżdżają Rodziny Katyńskie z całego kraju i z zagranicy, dla których jest to szczególne wydarzenie. Koncert ma być także artystycznym hołdem dla nich. Mamy nadzieję, że będzie on dobrym uzupełnieniem uroczystości otwarcia - powiedziała prezes Fundacji Kresy Historii dodając, że planowane jest nagranie koncertu i może wydanie go później na płytach DVD.

Wieczorem w ramach artystycznych wydarzeń towarzyszących otwarciu Muzeum Katyńskiego odbędzie się koncert multimedialny Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego "Ibidem '40". To element jego projektu "Zrozumieć Polskę". W jego ramach powstały już trzy części "Kurier z Warszawy" poświęcona historii Jana Nowaka-Jeziorańskiego, "39/89 Zrozumieć Polskę", a trzeci to właśnie "Ibidem '40".

- Koncert będzie oczywiście związany z otwarciem Muzeum Katyńskiego, ale wiąże się również z 75. rocznicą zbrodni katyńskiej. To nowoczesny, multimedialny spektakl przybliżający ten tragiczny fragment naszej historii zwłaszcza osobom młodym - opowiadał PAP menedżer Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego Marek Całka.

Rostkowskiemu, który jest autorem muzyki i kompozycji elektronicznych oraz współautorem scenariusza, będzie towarzyszył instrumentalny zespół kameralny. Warstwę muzyczną będą ilustrowały specjalnie przygotowane animacje. Uzupełnią je archiwalne nagrania Polskiego Radia i Radia Wolna Europa związane ze zbrodnią. Koncert przybliży również kontekst historyczny, który poprzedził zbrodnię i jej towarzyszył. Widowisko zostało przygotowane w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej "Pamiętam. Katyń 1940".

Oficjalne otwarcie Muzeum Katyńskiego zaplanowano na południe. Weźmie w nim udział prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a także członkowie Rodzin Katyńskich. Uroczystości rozpocznie msza polowa na Placu Apelowym Muzeum, którą ma celebrować biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Mają w niej uczestniczyć również przedstawiciele innych religii, jakie wyznawali zamordowani w Katyniu.

Muzeum Katyńskie mieści się w Kaponierze Cytadeli Warszawskiej. Na dwóch poziomach ekspozycyjnych są tam prezentowane artefakty wydobyte z mogił katyńskich oraz opowiadana jest historia zbrodni i walki o jej prawdziwe przedstawianie. Placówka znajduje się w liczącym 3,5 ha parku, którego centralnym punktem jest Plac Apelowy. Na terenie muzealnym jest też, umieszczone w dawnej Działobitni Epitafium Katyńskie zawierające 15 tablic z nazwiskami ofiar zbrodni, z którego na Plac prowadzą monumentalne schody tzw. propyleje. Z budynku Muzeum do Epitafium prowadzi zaś Aleja Nieobecnych, gdzie znajdują się puste postumenty z nazwami zawodów wykonywanych przez ofiary, stanowiące ich symboliczne upamiętnienie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji