Artykuły

„Puste pole” Hołuja

Przedstawienie Pustego po­la Tadeusza Hołuja w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie stało się już sławne, nawet nie tylko w Pol­sce ale i poza jej granicami. Wła­śnie przedstawienie, a nie sztuka. Józef Szajna, który ją reżyserował, stworzył znakomitą wizje teatral­ną w szeregu obrazów o sugestyw­nej wymowie. Bardzo istotnym tego elementem jest jego własna scenografia, łącząca konkret z symbolem i abstrakcją a także foto­grafią oraz muzyka Adama Walacińskiego. W sumie powstaje przej­mująca wizja straszliwości hitle­rowskiego obozu koncentracyjnego, przypomnienie i protest, wizja stworzona nie naturalistycznymi, do­słownymi czy dokumentarnymi środkami – bo to w teatrze całkowi­cie chybia – ale przez metaforę, nastrój, syntetyczny skrót.

Niestety, kiedy z tego teatralne­go obrazu przejdziemy do samego libretta, na którym jest on osnuty, uderzy nas od razu pustka i ubó­stwo. Sztuka Hołuja dzieje się na dwóch mieszających się ustawicz­nie z sobą płaszczyznach: obecnej rzeczywistości i wspomnień obozo­wych. Obóz w Oświęcimiu, dawni więźniowie, przygotowania do uroczystego otwarcia mauzoleum, na­kręcanie filmu, hieny cmentarne szukające złota, miłość o nieco makabrycznych smaczkach – wszystko to pokazane jest w przej­ściach i przeskokach nie zawsze sensownych i nie zawsze zrozu­miałych, w wątkach rwących się, które do niczego nie prowadzą i nic nie wyrażają. Sztuka nie przy­nosi niczego nowego ani o mecha­nizmie życia obozowego, ani – o oprawcach, ani o ich ofiarach. Przypomina jedynie – i to głów­nie, jak się rzekło, dzięki kształ­towi, jaki nadał jej teatr – że obo­zy były straszne i straszne pozo­stawiły skutki w psychice więź­niów. Takie ogólnikowe przypom­nienie to niewiele, to stanowczo za mało na sztukę.

Z dużego występującego zespołu aktorskiego można wymienić z uz­naniem Halinę Dobrucką i Irenę Jun oraz Bolesława Smelę, Józefa Wieczorka i Jerzego Jogałłę. Wszy­scy zresztą byli sprawnie wmon­towani w całość przedstawienia, go­rzej natomiast było ze sprawno­ścią mówienia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji