Artykuły

Gdynia. W sobotę wieczorem Lola Blau w Muzycznym

W Teatrze Muzycznym trwają próby do spektaklu "Dziś wieczorem: Lola Blau". Premiera 20 stycznia na Małej Scenie. W roli tytułowej wystąpi łódzka aktorka Beata Olga Kowalska, towarzyszy jej Jakub Kornacki.

Pacyfistyczny spektakl muzyczny austriackiego mistrza kabaretu Georga Kreislera "Dziś wieczorem: Lola Blau" powstał w 1971 r. To opowieść o losach artystki kabaretowej podczas II wojny światowej. Lola Blau. początkująca austriacka aktorka żydowskiego pochodzenia, marzy o scenicznej karierze, jednak wybuch II wojny krzyżuje jej artystyczne plany. Kiedy ze względu na pochodzenie, wiedeńskie sceny odmawiają jej angażu. Lola Blau ucieka do Stanów Zjednoczonych, gdzie amerykański show-biznes daje jej niemałe pieniądze, ale sprowadza artystkę do roli seksbomby. Lola Blau wraca więc do Wiednia...

Scena pozwala jej przetrwać wojnę, wyrazić emocje. "Dziś wieczorem: Lola Blau" to opowieść o miłości do sceny i trudnych życiowych wyborach na tle historycznej zawieruchy.

- W "Loli Blau", tak jak w filmie "Kabaret" Boba Fosse'a, musical i kabaret służą tylko jako forma do opowiedzenia innej historii. W tym nawiasie Kreisler opowiada fabułę, podważając zresztą gatunkowe reguły musicalu. Tu piosenki nie "popychają" akcji do przodu, lecz wyrażają emocje bohaterki. Nawet prywatne zwierzenia Loli staram się pokazać jako kabaretowe "numery" - mówi Andrzej Ozga, reżyser spektaklu i autor przekładu. Sceniczne losy Loli w dużej mierze oparte są na biografii autora sztuki. Georga Kreislera, który podczas II wojny światowej także uciekł do Stanów, a po niej również wrócił do Austrii. - "Lola Blau" mówi przede wszystkim o tym, że teatr jest odskocznią od codzienności, często równoważną z prawdziwym życiem. W czasie wojennej grozy scena może stać się nawet ratunkiem - dodaje Andrzej Ozga.

Musicalowy monodram o Loli Blau autorstwa austriackiego mistrza kabaretu Georga Kreislera był w Polsce wystawiany trzykrotnie. Po raz ostatni w Teatrze Powszechnym w Łodzi, gdzie we wrześniu 2004 r. przygotowali go ci sami twórcy, którzy nad przedstawieniem pracują teraz w Gdyni: Andrzej Ozga (reżyser, scenarzysta i tłumacz polskich tekstów piosenek), choreograf Jarosław Staniek oraz łódzka aktorka Beata Olga Kowalska - odtwórczyni roli Loli Blau.

Beata Olga Kowalska wystąpi w Gdyni już po raz drugi - w 2002 r. w Teatrze Muzycznym zagrała rolę Mony w musicalu "Chicago". Scenografię i kostiumy do gdyńskiego przedstawienia przygotowuje Julia Skrzynecka.

Na zdjęciu: plakat do spektaklu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji