Artykuły

Wrocław. "Dziwny pasażer" teatru w ciemnościach

Premierą "Dziwnego pasażera" Tymoteusza Karpowicza Wrocławski Teatr Współczesny rozpoczyna 12 września 2015 nowy cykl repertuarowy wtw://teatr_w_ciemnościach.

Straszy człowiek z tajemniczym pakunkiem wsiada do taksówki i każe się wieźć w miejsce, którego młody kierowca nie potrafi zidentyfikować. W tej podróży - przed świtem, kiedy wszystko tonie w mroku, balansuje na pograniczu bytu i niebytu - toczy się opowieść o przeszłości, lękach, ranach i kompleksach. Pasażer opowiada, Szofer skazany jest na słuchanie. Sztuka Karpowicza ujawnia mechanizm przerzucania traum z pokolenia na pokolenie, pokazuje jak łatwo manipuluje się tradycją, przeszłością i pamięcią.

Spektakl toczy się w słabym świetle, w półmroku, a także w całkowitych ciemnościach. Przyzwyczajeni do świata obrazów zderzymy się tu z zaskakującą w teatrze rzeczywistością, która dociera do nas poprzez dźwięk, szum, szelest, zapach. To uruchamia wyobraźnię. Widz staje się współtwórcami teatralnego świata.

***

W ramach cyklu wtw://teatr_w_ciemnościach planowane są także:

- Odejście Głodomora Tadeusza Różewicza [10 października 2015] - Król Dawid. Wyspy Galapagos Helmuta Kajzara [28 listopada 2015]

Pomysłodawcą cyklu i reżyserem jest Andrzej Ficowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji