Artykuły

Warszawa. Spotkanie poświęcone Zbigniewowi Ziembińskiemu

Dziś, 17 września o godz. 18:00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego wspomnimy Zbigniewa Ziembińskiego - aktora, który odegrał dużą rolę w tworzeniu teatru w Brazylii.

"Zbigniew Ziembiński i polski teatr w Brazylii" to spotkanie poświęcone osobie i dokonaniom Zbigniewa Ziembińskiego oraz polskim zespołom teatralnym działającym w Brazylii i teatralnej współpracy polsko-brazylijskiej. Głównym bohaterem spotkania będzie Zbigniew Ziembiński (1908-1978) - polski aktor i reżyser, działający od roku 1941 w Brazylii, gdzie odegrał kluczową rolę w procesie tworzenia nowoczesnego teatru. Jego sylwetkę i dokonania teatralne przybliży Aleksandra Pluta, autorka ukazującej się właśnie książki "Ten piekielny polski akcent (Ziembiński na brazylijskiej scenie)". O teatrach polonijnych w Brazylii opowie dr Jan Sęk. W trakcie spotkania zostaną też przedstawione plany Instytutu Adama Mickiewicza związane z rokiem kultury polskiej w Brazylii organizowanym w 2016. Spotkanie poprowadzi Dariusz Kosiński. IAM reprezentować będzie Magdalena Walczuk z zespołu projektu Brazylia.

Zbigniew Ziembiński urodził się w Polsce na początku XX wieku. Ten aktor i reżyser swą karierę teatralną i filmową rozpoczął jeszcze w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Kariera ta została jednak przerwana wraz z wybuchem II wojny światowej. Po trwającej pół roku podróży Ziembiński dopłynął statkiem do portu w Rio de Janeiro. Miał trzydzieści trzy lata, nie miał pieniędzy i nie mówił po portugalsku. Udało mu się jednak nawiązać kontakt ze środowiskiem teatralnym i wkrótce zaczął realizować pierwsze przedstawienia za oceanem. W 1943 roku wyreżyserowany przez niego spektakl pt. "Suknia ślubna" Nelsona Rodriguesa został nazwany w Brazylii punktem zwrotnym w historii teatru tego kraju, a reżyser pochodzący z ogarniętej wojną Polski - "ojcem współczesnego teatru brazylijskiego". Do dziś Ziembiński, nazywany potocznie przez Brazylijczyków "Zimbą", pozostaje jednym z najbardziej cenionych artystów polskiego pochodzenia w Brazylii, gdzie wykształcił wiele pokoleń aktorów i reżyserów. Był tam postacią na wpół legendarną, jedną ze "świętych bestii" brazylijskich scen teatralnych.

Autorką książki "Ten piekielny polski akcent" jest Aleksandra Pluta, absolwentka dziennikarstwa na wydziale literatury i filozofii Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie. Tłumaczka, autorka książek "Na fali historii. Wspomnienia Polaków w Chile" (2009), "Raul Nałęcz-Małachowski. Wspomnienia z dwóch kontynentów" (2012) oraz "Długa podróż w bardzo krótkim czasie. Biografia Andrzeja Bukowińskiego" (2013).

Na zdjęciu: Zbigniew Ziembiński jako Fryderyk Chopin w spektaklu "Lato w Nohant" Jarosława Iwaszkiewicza w Teatrze Małym w Warszawie, 1937 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji