Artykuły

Kraków. Swietłana Aleksijewicz gościem Festiwalu Conrada

Pisarka i dziennikarka znana z odważnych książek o historii Rosji, laureatka licznych nagród oraz jedna z kandydatek do literackiej Nagrody Nobla, będzie gościem Festiwalu Conrada w Krakowie.

Aleksijewicz (ur. 1948 w Stanisławowie) spotka się z czytelnikami 19 października - poinformowała w poniedziałek Anna Szczygieł z Krakowskiego Biura Festiwalowego, które współorganizuje festiwal.

Jak zauważyła, czytelnicy znają Swietłanę Aleksijewicz przede wszystkim z odważnych książek o pomijanej i wypieranej historii Rosji: katastrofie w Czarnobylu, radzieckiej interwencji w Afganistanie, udziale kobiet w II wojnie światowej, wojennych losach dzieci czy codziennym życiu po upadku komunizmu.

Pisarka sama opisuje swoją tożsamość narodową jako skomplikowaną - w różnych okresach życia wahała się między rosyjską, ukraińską i białoruską, jednak najbardziej związana jest z tą ostatnią. W swojej prozie często podkreśla konieczność demokratyzacji i modernizacji Białorusi, za co jej dzieła zostały zakazane w tym kraju.

Aleksijewicz jest autorką wielu książek reporterskich, takich jak "Czarnobylska modlitwa", gdzie opisuje katastrofę elektrowni atomowej z perspektywy naocznych świadków; "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" (Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus oraz Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego) - brutalnie szczera opowieść o radzieckim szowinizmie ukrytym pod powierzchnią fałszywej emancypacji; "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka" (Nagroda im. R. Kapuścińskiego), będąca historią przemian gospodarczo-społecznych, jakie miały miejsce po upadku Związku Radzieckiego.

Pisarka otrzymała wiele międzynarodowych nagród, wśród nich National Book Critics Circle, nagrodę szwedzkiego Pen Clubu, Lipską Nagrodę Książkową na rzecz Porozumienia Europejskiego i Pokojową Nagrodę im. Ericha Marii Remarque'a. Została również odznaczona francuskim Orderem Sztuki i Literatury stopnia oficerskiego.

Festiwal Conrada organizowany jest przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Tygodnika Powszechnego. Tegoroczna edycja, która upłynie pod hasłem "Pod prąd", rozpocznie się 19 października i potrwa tydzień. Oprócz Aleksijewicz na Festiwalu Conrada pojawią się również m.in. Hanna Krall i Wiesław Myśliwski, a z USA Jonathan Franzen i urodzony w Iranie Hooman Majd.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji