Artykuły

Wenecja. "11 minut" Skolimowskiego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym

9 września na 72. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji pokazany zostanie film "11 minut" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.

"11 minut" Jerzego Skolimowskiego to jedna z produkcji, które zmierzą się w walce o Złotego Lwa na rozpoczynającym się w środę 72. festiwalu w Wenecji. Plakat do polsko-irlandzkiego filmu z Andrzejem Chyrą i Dawidem Ogrodnikiem w obsadzie zaprojektował Wilhelm Sasnal.

- To rzeczywiście plakat niezwykły - trudno sobie wyobrazić bardziej ascetyczne rozwiązanie malarskie z tak jednocześnie sugestywnym przekazem. Wizualna prostota, klarowność, lapidarność, a przy tym metaforyczna treść mocna jak pięść - powiedział o plakacie autorstwa Wilhelma Sasnala, stanowiącym oprawę wizualną dla "11 minut", Jerzy Skolimowski.

W jego nowym filmie te same 11 minut z życia różnych postaci przedstawione zostało w paralelnych wątkach dramaturgicznych. Przed upływem ostatniej sekundy jedenastej minuty ich losy połączy wydarzenie, które definitywnie zaważy na ich życiu.

"11 minut" to opowieść o mieszkańcach współczesnego miasta, których życie i pasje przeplatają się ze sobą. Nieoczekiwany łańcuch zdarzeń przypieczętuje losy wielu z nich. Na festiwalu w Wenecji "11 minut" pokazane zostanie 9 września.

W filmie wystąpili: Richard Dormer, Wojciech Mecwaldowski, Paulina Chapko, Dawid Ogrodnik, Andrzej Chyra, Agata Buzek, Piotr Głowacki, Mateusz Kościukiewicz, Jan Nowicki, Ifi Ude, Anna Buczek i Łukasz Sikora. Reżyserem i autorem scenariusza jest Skolimowski. Za zdjęcia odpowiada Mikołaj Łebkowski.

"11 minut" to koprodukcja polsko-irlandzka koprodukcja. Głównym producentem filmu jest Skopia Film, a koproducentami Element Pictures, Telewizja Polska, Orange, HBO i Fundacja Tumult. Obraz jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Eurimages oraz Irish Film Board.

72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji potrwa do 12 września. W konkursie głównym "11 minut" rywalizuje m.in. z nowymi filmami Aleksandra Sokurowa ("Francofonia"), Amosa Gitaia ("Rabin, the Last Day") i Toma Hoopera ("The Danish Girl") .

W jury konkursu głównego, którego przewodniczącym jest pochodzący z Meksyku reżyser Alfonso Cuaron, zasiada m.in. twórca "Idy" Paweł Pawlikowski.

Po festiwalu w Wenecji "11 minut" zostanie zaprezentowane na festiwalach w Toronto, Gdyni, Busan i Londynie. Polska premiera kinowa zapowiadana jest na 23 października.

"11 minut" to kolejny obraz Jerzego Skolimowskiego w konkursie głównym w Wenecji. W 2010 r. za "Essential Killing" przyznano w Wenecji Nagrodę Specjalną Jury oraz Nagrodę Coppa Volpi dla najlepszego aktora (Vincent Gallo). Film otrzymał również pozaregulaminową nagrodę CinemAvvenire 2010 od Stowarzyszenia Młodych Miłośników Kina.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji