Artykuły

Wraca Szajna...

... a dokładnie jego autorski spektakl pt. "Śla­dy", który artysta zrealizował w Teatrze Rozrywki w 1993 roku. Publiczność będzie mogła obejrzeć go tylko dwa razy - 16 IV w Teatrze Małym w Ty­chach oraz 17 IV - na macierzystej scenie cho­rzowskiej.

"Ślady" są przedstawieniem o wielkiej sile wyra­zu plastycznego i typowej dla swego autora myśli przewodniej. Józef Szajna wraca w nim do obsesyj­nego tematu - do człowieka na "śmietniku świa­ta" oraz teatralizacji pamięci, z której jednostka nie potrafi wyzwolić się aż do śmierci. Artysta po­wiada: "Śmietnik jest moim plenerem i lustrem zarazem, Mały na długość ręki - bez okna i wyjścia, bez ścian i światła. Stoję tu boso, boję się poruszyć, mówić i patrzeć, Bez ruchu, bez światła, bez słów - milczę. Jest tu kto? Nie ma. Jest tu coś? Cisza - pustka".

Przedstawienie w Teatrze Rozrywki zrealizowa­ne zostało przez wybitnego scenografa i reżysera, do muzyki Aleksandra Lasonia, i - szczególnie dla młodszych widzów - jest z pewnością okazją do spotkania z wyobraźnią jednego z najbardziej oryginalnych artystów polskich. W spektaklu gra­ją - w zupełnie nietypowej, dla swego dorobku, konwencji - znani artyści chorzowskiego zespołu, m.ni.: Elżbieta Okupska i Jacenty Jędrusik (najpo­pularniejsza para aktorska minionego sezonu) ja­ko Stara i Stary, Cezary Jakubicki w roli Mitomana, Robert Talarczyk - Grabarz, Izabela Malik - Dziecko, Krzysztof Respondek - Świadek, Maria Meyer - Diablica.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji