Artykuły

Bielsko-Biała. Banialuka w nowym sezonie: pięć premier i festiwal

Pięć premier w nowym sezonie wystawi bielski Teatr Lalek Banialuka - poinformowała w czwartek przedstawicielka sceny Monika Jędrzejewska. Największym wydarzeniem sezonu będzie 27. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej w drugiej połowie maja 2016 r.

Pierwszą premierą, jeszcze we wrześniu, będzie uwspółcześniona wersja "Księgi dżungli" Rudyarda Kiplinga w reż. Ewy Piotrowskiej. - Autorzy podjęli się niełatwego zadania skonfrontowania XIX-wiecznych opowiadań ze współczesnością. Prawa dżungli zostały zderzone z prawami XXI w. (...) Próby do spektaklu rozpoczęły się w połowie sierpnia, zaś prace nad scenografią i kostiumami trwają od połowy maja. Na scenie będzie można zobaczyć różnorodne formy lalkowe i totemiczne oraz oryginalne maski - poinformowała Jędrzejewska.

Kolejną premierę Banialuka zaplanowała na październik. Będzie to audiodeskrybowane przedstawienia Agaty Sowy "Czerwony Kapturek". Jak wyjaśniła Jędrzejewska, w wydarzeniu wezmą udział dzieci niewidome i słabowidzące, którym zostaną udostępnione słuchawki. - Zapewnią im komfortowy odbiór spektaklu. Widowisko zostanie udostępnione poprzez stronę internetową audiodeskrybowane.pl - dodała.

W listopadzie bielska widownia zobaczy po raz pierwszy przedstawienie "Smok Bonawentura" Macieja Wojtyszki w reż. Lucyny Sypniewskiej. Przedstawienie zrealizowane przy pomocy różnorodnych technik lalkarskich opowiada o nieśmiałym i bojaźliwym smoku, który wyrusza na poszukiwanie pewności siebie i odwagi.

W przyszłym roku na afisz wejdzie "Chłopiec z gwiazd" na podstawie prozy Oscara Wilde'a i w reż. Olega Żugżdy. "To opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości i umiejętności naprawy popełnionych błędów, a także o tym, jak nie ulegać wpływom i utartym schematom myślenia" - powiedziała przedstawicielka Banialuki.

Pod koniec sezonu w repertuarze teatru zagości spektakl na motywach bajki "Trzy świnki" w reż. Włodzimierza Pohla. Będzie to widowisko z nurtu teatru edukacyjnego; przystosowane do prezentacji poza teatrem - w przedszkolach, domach kultury czy klubach osiedlowych. Integralną jego częścią będą warsztaty o emocjach tworzone we współpracy z psychologiem lub pedagogiem.

W maju teatr będzie organizatorem 27. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej, jednego z najbardziej prestiżowych tego typu wydarzeń w Europie. "Zbliżająca się edycja będzie miała miejsce dokładnie 50 lat po pierwszym festiwalu, który odbywał się w 1966 r. Na bielskich scenach będzie można zobaczyć artystów lalkarzy z różnych części świata prezentujących rozmaite techniki lalkarskie. Nie zabraknie także pokazów plenerowych" - dodała Jędrzejewska.

Festiwal zaplanowano na 18-22 maja przyszłego roku.

Jak podała przedstawicielka bielskiej sceny, w najbliższych dniach Banialuka zakończy też realizację projektu "Cyfrowa Banialuka". Uruchomiona zostanie internetowa strona www.cyfrowa-banialuka.pl. "Projekt polegał na zdigitalizowaniu i udostępnieniu archiwum artystycznego teatru. Jego wynikiem jest baza zawierająca przede wszystkim wykaz wszystkich premier, twórców, a także - w zależności od zachowanych dokumentów - zespołów aktorskich, zdjęć, programów, plakatów oraz materiałów multimedialnych" - powiedziała Jędrzejewska.

Teatr Banialuka im. Jerzego Zitzmana jest jedną z najstarszych scen lalkowych w Polsce i jednym z bardziej znanych na świecie. Plastyczny rodowód teatru na wiele dziesięcioleci zadecydował o jego artystycznym obliczu. Kształtowali go przede wszystkim artyści krakowskiej ASP: Jerzy Zitzman, Zenobiusz Zwolski i Andrzej Łabiniec, a także inni zaproszeni do współpracy artyści plastycy.

Ze swoimi przedstawieniami scena odwiedziła kilkadziesiąt krajów świata, wśród nich Japonię, Chile, Koreę, Mongolię, Meksyk, Iran i Stany Zjednoczone. Uczestniczyła w najbardziej prestiżowych festiwalach teatralnych, m.in. w Edynburgu, Awinionie, Cividale, Nowym Jorku i Charleville-Mezieres.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji