Artykuły

Łódź. Dwie premiery na 70-lecie Teatru Muzycznego

Dwie premiery - "Cyrano" i "Wielka księżna Gerolstein" - uświetnią 70-lecie istnienia Teatru Muzycznego w Łodzi. Nowy sezon zainauguruje we wrześniu koncert jubileuszowy, spajający przeszłość z przyszłością łódzkiej sceny muzycznej.

- Na jubileuszowej gali otwierającej nowy sezon 26 września publiczność usłyszy wielkie przeboje, które w przeszłości wybrzmiewały na łódzkiej scenie muzycznej oraz zapowiedź tego, co czeka widzów w najbliższej przyszłości - poinformowała w środę dyrektor Teatru Grażyna Posmykiewicz na konferencji prasowej.

Pierwsza nowość w repertuarze to planowana na grudzień polska prapremiera spektaklu "Cyrano" w reżyserii Jacka Bończyka. - Na koncercie zaprezentujemy dwa fragmenty z tego spektaklu: duet miłosny i scenę zbiorową Gaskończyków. W drugiej części gali pojawi się zapowiedź kierunku, w którym Teatr Muzyczny chciałby zmierzać. Nie mogę zdradzić szczegółów, ale chodzi o pozycje z klasyki musicali - podkreślił kierownik muzyczny Teatru Michał Kocimski.

Po temat z klasycznej sztuki Edmonda Rostanda "Cyrano de Bergerac" sięgnął Jacek Bończyk, który nie tylko reżyseruje spektakl, ale też stworzył do niego libretto. Autorem muzyki jest kompozytor Krzysztof Herdzin.

- Bardzo skupiłem się na relacjach Cyrana z Gaskończykami - niezależnie od jego idealistycznej miłości i konsekwencji, z jaką trwał przy Roksanie. Postać Cyrana jest mi bardzo bliska, ponieważ jestem idealistą i pod wieloma słowami, wyrażeniami i przekonaniami, które włożyłem w jego usta, sam mógłbym się podpisać. Mówię tam o sprzedajnych politykach, paktowaniu z ludźmi, którzy mają pieniądze i o tym, że dobrze jest mieć jakieś reguły, zasady - zaznaczył Bończyk.

Druga premiera zaplanowana na rok jubileuszowy to "Wielka Księżna Gerolstein" Offenbacha, uważana za jedno z jego najtrudniejszych dzieł, w reżyserii Piotra Bikonta. - Zmierzenie się z tak wielką muzyką będzie dla mnie niezwykle ważne. Bardzo chciałabym sprostać zadaniu. Zrobię wszystko, aby to dzieło było pięknym zamknięciem sezonu artystycznego - podkreśliła kierownik muzyczny spektaklu Elżbieta Tomala-Nocuń.

Teatr Muzyczny (niegdyś Państwowa Operetka) w Łodzi rozpoczął działalność w 1945 r. Był pierwszym powojennym i przez jakiś czas jedynym teatrem muzycznym w Polsce. Kontynuował - obecnie 110-letnią - tradycję Teatru Komedii Muzycznej "Lutnia" z Wilna. Od 1964 r. Teatr ma siedzibę w gmachu przy ul. Północnej. W latach powojennych placówka przygotowała ponad dwieście premier, wystawiając operetki, musicale, komedie muzyczne, wodewile, rewie i bajki muzyczne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji