Plebiscyt na katowiczanina 150-lecia - Lech Majewski
Katowice obchodzą w tym roku 150. rocznicę nadania praw miejskich. Z tej okazji przypomnimy 150 osób, które w życiu Katowic odegrały znaczącą rolę. Dziś Lech Majewski, reżyser, scenarzysta filmowy i teatralny, pisarz, poeta, malarz.
Urodził się w 1953 r. w Katowicach. Studiował malarstwo i reżyserię. W1978 r. wydawnictwo Śląsk opublikowało jego tomik poetycki pt. "Baśnie z tysiąca nocy i jednego miasta". Film jest tylko jedną z dziedzin jego twórczości. Jest artystą wszechstronnym. Reżyseruje opery, pisze książki, tworzy instalacje. Samodzielnie zadebiutował filmem "Rycerz". W Anglii wyreżyserował widowisko plenerowe "Odyseja", w USA zrealizował film "Lot świerkowej gęsi", oparty na swej debiutanckiej powieści "Kasztanaja", a w Rio de Janeiro pisał scenariusz i realizował film "Więzień Rio". W Hollywood zrealizował zaś "Ewangelię według Harry'ego".
W 1993 r. reżyserował w Łodzi "Króla Ubu" z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. Wspólnie z Józefem Skrzekiem napisał muzykę i libretto do autobiograficznej opery "Pokój saren" - prapremiera miała miejsce w Operze Śląskiej. Wyreżyserował "Wojaczka", opowieść o polskim współczesnym poecie, za co zdobył ponad 20 nagród. Wielkim echem odbiła się premiera "Angelusa", którego kanwę stanowiła historia okultystycznej gminy w Janowie. W filmie pojawili się też nieprofesjonalni artyści Grupy Janowskiej. W 2010 r. nakręcił film "Młyn i krzyż".
Własne propozycje możecie przysyłać mailowo na: listy@katowice.agora.pi lub tradycyjną pocztą: "Gazeta Wyborcza", ul. Kopernika 26,40-064 Katowice, z dopiskiem "Katowiczanin 150-lecia".