Artykuły

Toruń. Zaśpiewają piosenki Andrzeja Zauchy

W sobotę w Toruniu usłyszymy piosenki niezapomnianego Andrzeja Zauchy w jazzowej aranżacji.

Wystąpią m.in. Monika Borzym, Anna Serafińska, Andrzej Dąbrowski, Mietek Szcześniak, Janusz Szrom, Paweł Wolsztyński, a niebywałych muzycznych uniesień dostarczy Krzysztof Herdzin wraz ze swoim Big Bandem.

Herdzin to pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista, wykładowca akademicki. Jest autorem orkiestracji muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu "Finding Neverland", nagrodzonej Oscarem 2005. Z powodzeniem łączy działalność na polu muzyki klasycznej i jazzowej, a także pop. Współpracował ze wszystkimi największymi polskimi gwiazdami m.in. Kayah, Anną Marią M. Jopek, Ryszardem Rynkowskim. Grał w kwartecie Jana Ptaszyna Wróblewskiego, przez sześć lat był pianistą kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. Koncertował i nagrywał ze światowymi gwiazdami jazzu, takimi jak Maria Schneider, Gary Husband, Clarencem Penn i Eddie Henderson. Obecnie prowadzi własne trio akustyczne.

Kim był Andrzej Zaucha?

Wszyscy muzycy oddadzą cześć Andrzejowi Zausze [na zdjęciu]. To była niemal instytucja polskiej piosenki: wokalista jazzowy i piosenkarz, także saksofonista altowy i perkusista, instrumentalista, aktor, artysta kabaretowy. Muzycznie debiutował jako perkusista w amatorskim zespole Czarty. Później został solistą grupy Telstar. W latach 1968-1971 był wokalistą jazzrockowej grupy Dżamble (m.in. piosenka "Wymyśliłem Ciebie", album "Wołanie o słońce nad światem"). Wystąpił z nią m.in. na SFJ Jazz nad Odrą 69 we Wrocławiu. W 1971 związał się z zespołem Anawa, z którym nagrał LP "Anawa".

W latach 1973-1979 śpiewał i grał w zespołach rozrywkowych za granicą. W 1980 roku rozpoczął karierę solową. Współpracował z jazzmanami, m.in. z Jarosławem Śmietaną, Michałem Urbaniakiem i Janem Ptaszynem Wróblewskim, oraz z zespołami jazzu tradycyjnego Old Metropolitan Band jako perkusista, Beale Street Band i Playing Family jako wokalista.

Z Big Bandem Wiesława Pieregorólki nagrał album Andrzej Zaucha, wydany przez Muzę. Związany był także z zespołami rockowymi - Grupą Doctora Q i Kwadratem. Dokonał licznych nagrań dla archiwum Polskiego Radia, płytowych i dla filmu.

Tragiczna śmierć

Po występie na festiwalu w Opolu w 1988 roku stał się jedną z największych gwiazd muzyki rozrywkowej w Polsce. Jego popularne piosenki to: "Czarny Alibaba" z repertuaru Heleny Majdaniec, "C'est la vie - Paryż z pocztówki", "Byłaś serca biciem", "Bądź moim natchnieniem", "Siódmy rok", "Baw się lalkami", "Rozmowa z Jędrkiem" - nagrana wspólnie z Andrzejem Sikorowskim oraz piosenka z repertuaru Eugeniusza Bodo "Baby, ach te baby" nagrana wspólnie z Ryszardem Rynkowskim. Z zespołem Kasa Chorych nagrał trzy utwory: "Kochaj człowieka", "Szlaufik blues" i "Blues o rannym wstawaniu", które ukazały się na płycie Kasy Chorych "Skiba".

Zaucha zmarł śmiercią tragiczną. 10 października 1991 po występie w Krakowskim Teatrze Scena STU, artysta został śmiertelnie postrzelony wraz z aktorką Zuzanną Leśniak na parkingu przy ulicy Włóczków w Krakowie, przez jej męża - francuskiego reżysera Yves'a Goulais. Motywem zabójstwa była zazdrość o żonę. Zabójca oddał dziewięć strzałów z pistoletu. Zaucha zginął na miejscu, Zuzanna zmarła w karetce pogotowia.

15 sierpnia (sobota). Rynek Staromiejski w Toruniu - godz. 20; wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji