Artykuły

Poznań. Finaliści VIII Metafor Rzeczywistości

Jury VIII edycji konkursu poświęconego polskiej dramaturgii "Metafory Rzeczywistości 2015" zakwalifikowało do finału konkursu trzy dramaty. Ich prezentacja w formie czytań scenicznych odbędzie się 5 i 6 września w Teatrze Polskim w Poznaniu.

Jury VIII edycji konkursu poświęconego polskiej dramaturgii Metafory Rzeczywistości 2015 w składzie: prof. dr hab. Przemysław Czapliński (literaturoznawca), Łukasz Drewniak (krytyk teatralny), Paweł Szkotak (reżyser, Dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu) zakwalifikowało do finału konkursu trzy dramaty:

- "POSYPKA (nie przejdziemy do historii)" autorstwa Tomasza Walesiaka,

- "Ścielę wieczne łoże" autorstwa Marka Otwinowskiego,

- "Zapalam świecę, nasłuchuję" autorstwa Marka Branda.

Ponadto Jury postanowiło wyróżnić następujące teksty:

- "Cisza" autorstwa Piotra Domalewskiego,

- "Element żywy" autorstwa Anny Skwierzyńskiej,

- "Pętla" autorstwa Marcina Włodarskiego.

W kolejnym etapie konkursu finałowe dramaty zostaną przystosowane do warunków sceny. Od 1 do 6 września 2015 trwać będą próby. Do udziału w tej części konkursu zaproszeni zostaną aktorzy Teatru Polskiego w Poznaniu, reżyserzy oraz autorzy dramatów: Tomasz Walesiak, Marek Otwinowski, Marek Brand. Etap trzeci - prezentacja dramatów w formie czytań scenicznych - odbędzie się 5 i 6 września 2015 w Teatrze Polskim w Poznaniu.

Od 2008 roku, czyli od pierwszej edycji konkursu dramaturgicznego, w repertuarze Teatru Polskiego znalazło się dziesięć dramatów wybranych przez jurorów Metafor Rzeczywistości: "Walizka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk (prapremiera 14.02.2009), "Mykwa" Piotra Rowickiego (prapremiera: 26.03.2009), "Przyjaciel" Radosława Paczochy (prapremiera: 12.12.2009), "Chłopiec malowany" Piotra Rowickiego (prapremiera: 14.11.2010), "Śmierć pracownika" Michała Kmiecika (prapremiera: 16.12.2011), "Wieczny kwiecień" Jarosława Jakubowskiego (prapremiera: 10.11.2012), "Zażynki" Anny Wakulik (prapremiera: 30.11.2012), "Kwaśne mleko" Maliny Prześlugi (prapremiera: 10.11.2013), "Ene due rike fake" Marzeny Matuszak (prapremiera: 28.12.2013), "Oblężenie" Piotra Rowickiego (prapremiera: 22.10.2014).

Metafory Rzeczywistości to ogólnopolski projekt dramaturgiczny Teatru Polskiego w Poznaniu mający na celu połączenie oryginalnej twórczości dramaturgicznej z praktyczną realizacją teatralną. Jego specyfika polega na tym, że po wybraniu trzech finałowych dramatów, wyróżnieni autorzy zaproszeni zostaną do współpracy z reżyserami. Dramaty wystawione we wrześniu, w formie czytań scenicznych, poddane zostaną ostatecznej ocenie jurorów, dziennikarzy i publiczności. W konkursie przewidziane są trzy nagrody pieniężne: Nagroda Prezydenta Miasta Poznania w wysokości 25000 zł, nagroda dziennikarzy w wysokości 5000 zł oraz nagroda publiczności w wysokości 5000 zł.

Na tegoroczną edycję konkursu przysłano 169 tekstów. Teatr Polski w Poznaniu dziękuje za udział w konkursie wszystkim autorom nadesłanych dramatów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji