Artykuły

Lublin. Ministerialne pieniądze na kulturę

Kilkadziesiąt tysięcy złotych trafi do placówek działających w mieście w ramach programu Kultura Dostępna.

Program dotacyjny Kultura Dostępna wspiera projekty, które mają ułatwić dostęp do kultury, powstały z myślą o szerokim gronie odbiorców i sprzyjają integracji społecznej. W działaniach głównie chodzi o osoby z miejscowości pozbawionych bezpośredniego dostępu do narodowych zasobów dóbr kultury, instytucji kultury oraz instytucji artystycznych.

Dzielnicowy Dom Kultury "Bronowice" dostał 25 tysięcy na "Kulturę dostępną na MAKACH". - Przy takiej inwestycji każde pieniądze się przydadzą - mówi Łukasz Drozd, instruktor DDK "Bronowice". Ta inwestycja to powstająca przy Olchowej 8 filia placówki. - Ministerialne pieniądze wydamy na wyposażenie ale też na honoraria osób prowadzących zajęcia czy materiały promujące Pracownię Kultury Maki, bo tak będzie się nazywał powstający dom kultury - dodaje.

Mieszkańcy i instruktorzy będą tu mieli 600 mkw. powierzchni w ramach której jest 120 mkw. sala widowiskowa. Otwarcie planowane jest na grudzień, będzie połączone z koncertem inauguracyjnym, bo dzięki scenie i widowni Kośminek zyska profesjonalne miejsce na spektakle, koncerty.

Dzięki 30 tys. zł Stowarzyszenie Homo Faber będzie mogło kontynuować swój projekt "Wyprawka - mobilny wielokulturowy warsztat dla dzieci". Jak informują organizatorzy "Wyprawki" realizują od 2010 roku. To autorski program edukacyjny, dzięki któremu uczniowie poznają Żydów, Ukraińców, Tatarów, Romów.

- Staramy się odkleić od stereotypów, przełamać je faktami. Naszym zdaniem młodzi ludzie są gotowi, aby o pewnych sprawach rozmawiać otwarcie. Dostosowanych do ich wieku językiem mówimy o Holokauście, Akcji Wisła, przymusowym osiedlaniu Romów - o tym co najtrudniejsze - informuje stowarzyszenie na swojej stronie.

Ministerialne wsparcie - 13 tys. złotych - pomoże mieszkańcom wsi i miasteczek z powiatu lubelskiego poznać sztukę współczesną. We wrześniu i październiku dzieci z podstawówek, dzieci i młodzież uczęszczające do Gminnych Ośrodków Kultury oraz te przebywające w placówkach opiekuńczych wezmą udział w spotkaniach warsztatowych w siedzibie Galerii Labirynt. - Punktem wyjścia będą specjalnie przygotowane wystawy edukacyjne z naszych zbiorów a warsztaty będą uzupełnieniem materiału wizualnego - tłumaczy Anna Szary z Galerii Labirynt.

Na Starych Bronowicach powstanie po wakacjach "Punkt Kultury". Projekt "kulturalno-społeczny na obszarze zagrożonym wykluczeniem społecznym" dostał 47 tys. zł wsparcia. - Jeśli ktoś był w "Punkcie Kultury" na ul. 1 Maja to będzie wiedział jak to działa. Jeszcze szukamy lokalu, ale pewnie będzie przy ul. Skibińskiej - mówi Szymon Pietrasiewicz odpowiedzialny za realizację. - Nie powiem o programie, bo zależy co będą chcieli mieszkańcy. Na pewno zaprosimy do udziału dzieci i młodzież, będą różne akcje a na finał festyn czy może działania teatralne. Sporo zależy od pogody - dodaje.

Oprócz wymienionych: Fundacja Teatroterapia Lubelska dostała 46 tys. na projekt "Do Teatru i w Teatrze" a Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego 5 tys. na realizację działań integracyjno-edukacyjnch dla osób widzących i niewidomych "Opowiem ci mój świat" (reda)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji