Cesarski splendor
W niedzielę na deskach Teatru Wielkiego polska premiera "Damy pikowej" Czajkowskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Utwór, pochodzący z roku 1890, uznawany jest za szczytowe osiągnięcie Czajkowskiego w dziedzinie muzyki operowej.
Ale "Dama pikowa" to również jedna z najświetniejszych oper w całej historii muzyki rosyjskiej. Wystawiona po raz pierwszy w Teatrze Maryjskim w Petersburgu 19 grudnia 1890 roku, podbiła serca publiczności. Opera różni się od pierwowzoru opowiadania Puszkina, libretto autorstwa brata Piotra Czajkowskiego - Modesta, powstało dwa lata wcześniej i uległo jeszcze wielu przeróbkom na żądanie dyrektora Cesarskich Teatrów, któremu zależało na stworzeniu dzieła pełnego przepychu i splendoru.
MARIUSZ TRELIŃSKI - REŻYSER FILMOWY, OPEROWY I TEATRALNY. Debiutował "Pożegnaniem jesieni" wg Witkacego. W1995 zrealizował "Łagodną" na podstawie opowiadania Fiodora Dostojewskiego. Od 1999 roku Treliński, jako stały współpracownik Teatru Wielkiego, zrealizował kolejno: "Madame Butterfly" Pucciniego, "Króla Rogera" Karola Szymanowskiego, "Otella" Verdiego, "Eugeniusza Oniegina" Czajkowskiego, "Don Giovanniego" Mozarta. W 2000 r. zrealizował film "Egoiści" - opowieść o świecie warszawskiej elity artystyczno-biznesowej.