Artykuły

Polska premiera

Na 6 kwietnia Opera Narodowa zapo­wiada pierwsze polskie wykonanie "Podróży do Reims" (II viaggio a Reims) Gioacchino Rossiniego.

Tę jednoaktową operę - której akcja rozgrywa się w gospodzie Pod Złotą Li­lią, gdzie zatrzymuje się międzynarodo­we towarzystwo jadące na uroczystość koronacji do Reims - określaną mia­nem "dramma giocoso" wystawiono w paryskim Theatre Italien 19 kwietnia 1825 r. z okazji koronacji Karola X na króla Francji. Później, w 1854 roku, wy­stawiono ją jako "Un viaggio a Vienna" w wiedeńskim Karntnertortheater z okazji ślubu austriackiego cesarza Franciszka Józefa I z księżniczką Elżbie­tą Wielsbach. Jednak była to wersja nieautoryzowana przez Rossiniego, który wcześniej, bo już w 1828 r., prze­niósł wiele fragmentów w prawie nie­zmienionej formie do znacznie popular­niejszego "Hrabiego Ory".

Jeszcze za życia Rossiniego zapo­mniano o "Il viaggio a Reims", później uznano ją za zaginioną. Operę odkryto ponownie w Pesaro w latach 80. ubie­głego stulecia. Również w Pesaro od­była się prapremiera dzieła w XX wie­ku. W 1985 r. wystawiła ją mediolań­ska La Scala, trzy lata później wiedeń­ska Staatsoper (ze scenografią Gae Autenteigo za blisko 5 milionów marek). Na scenie londyńskiej Covent Garden pojawiała się w 1990 r. Ostatnio dzieło wystawiono na scenie w Bejrucie.

Warszawską inscenizację "Podróży do Reims", która powstaje w kopro­dukcji z Festiwalem Rossiniego w Pesa­ro, zrealizują: Alberto Zedda - kierow­nictwo muzyczne, Tomasz Konina - re­żyseria, Rafał Olbiński - scenografia. Jako markiza Melibea wystąpi znako­mita Ewa Podleś, uznana w świecie specjalistka od partii Rossiniego. Do partii hrabiego Libenskofa zaproszono amerykańskiego tenora Rockwella Blake. Nazwiska realizatorów i wykonaw­ców zapowiadają duże wydarzenie ar­tystyczne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji