Artykuły

Kraków. Jubileusz 35-lecia Pinezki

Podczas XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych ULICA w Krakowie swoje 35-lecie pracy artystycznej świętował gdański Teatr Pinezka oraz jego twórca Przemysław Grządziela - tancerz, mim, choreograf.

Na festiwalu został wystawiony jubileuszowy spektakl "Marionetarium Clowna Pinezki", gdzie po raz kolejny mistrz clownady rodem z Gdańska bawi i chwyta publiczność za serce.

- Właściwie wszystko zaczęło się w 1982 r. w Jeleniej Górze, gdy z inicjatywy Aliny Obidniak powołano do życia Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych. Była to impreza przygotowywana z dużym rozmachem, odbywająca się pod egidą Teatru im. Cypriana Kamila Norwida - wspomina Przemysław Grządziela, "cudowne dziecko" Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze. - Najpierw podczas jeleniogórskich festiwali uczyłem się i podpatrywałem innych klaunów, a kilka lat potem sam stałem się nauczycielem dla innych - mówi.

Po tym jak założyciel Teatru Pinezka Przemysław Grządziela po raz pierwszy wystąpił na Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze, z czasem stał się jednym z jego symboli.

Żywiołem Przemysława Grządzieli stała się klaunada - łączy on w niej taniec z pantomimą, żonglerką, a także umiejętnością chodzenia na szczudłach oraz jazdy na monocyklu. Niewielki autorski projekt, który Przemysław Grządziela zapoczątkował w latach 80. w osiedlowym klubie na gdańskim Przymorzu, stał się na przestrzeni lat wielokrotnie nagradzanym uczestnikiem licznych festiwali teatralnych, zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych.

- Teatr Pinezka wystartował na początku lat 80. - wspomina Przemysław Grządziela. - To były smutne czasy. Stawałem przed ludźmi i porywałem ich w świat bajki. Wszak w każdym jest dziecko, tylko ukryte. Moim szaleństwem jest przypinanie widzom pinezką uśmiechu do twarzy. Jest pięknie, gdy ktoś sobie stoi, pociąg mu zaraz ucieknie, a on nie może się oderwać od występów klauna.

Od roku 1980 Teatr Pinezka jeździ ze swoimi spektaklami i występuje na scenach i ulicach świata. Cały czas jest w podróży, a jego domem jest samochód. Występował na festiwalach teatralnych w Avignone, Paryżu, Lionie, Edynburgu, Londynie, Ankarze, Kijowie, Lwowie, Wilnie, Moskwie, Kaliningradzie, Krasnoarmiejsku, Salonikach, Bańskiej Bystrzycy, Berlinie, Stuttgardzie, Budapeszcie, Wiedniu, Zurichu, Sztokcholmie, Oslo, Luxemburgu, Madrycie, Amsterdamie, Guadalajarze (Meksyk), Quito (Ekwador), oraz na wielu festiwalach w Polsce. Reprezentował polską kulturę na Wystawie Światowej EXPO'92 w Sewilli (Hiszpania), na EXPO'2000 w Hanowerze (Niemcy) oraz na Targach Kultury i Sztuki w Umea w Szwecji.

"Marionetarium Clowna Pinezki" prezentuje najlepsze numery ze wszystkich przedstawień w historii Teatru Pinezka, które przedstawi plejada marionetkowych gwiazd, towarzyszących Pinezce od 35 lat. Wszystkie marionetki wykonane zostały przez Przemysława Grządzielę, który dzieli się z widzami swoją miłością do lalek. To wybuchowa mieszanka jarmarcznej clownady, marionetek i improwizacji z publicznością, czyli świetna zabawa dla widza w każdym wieku.

- Jest najlepszym klasycznym klaunem w Polsce - tak określił Przemysława Grządzielę z gdańskiego Teatru Pinezka Jerzy Zoń, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych - ULICA.

Przemysław Grządziela mieszka na stałe w Gdańsku. Początkowo jego teatr był jednoosobowy. Z czasem wciągnął do niego swoje dzieci: córkę Kasię oraz dwóch synów: Tomka i Jasia. Teraz występuje także z siostrzeńcem Maciejem Słowikiem oraz Czesławem Fankidejskim.

Ojciec Przemysława Grządzieli - z zawodu marynarz - chciał, by syn został mechanikiem, ale ten z kolei marzył o tym, by być dobrym lalkarzem. I podporządkował temu całe życie. Najpierw uczęszczał do szkoły sportowej, później do baletowej, a także do szkoły muzycznej. Od stolarza nauczył się strugać lalki z drewna. Po ukończeniu Gdańskiej Szkoły Baletowej, przez 17 lat pracował zawodowo jako solista baletu m.in. w Operze Bydgoskiej, Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu pod dyrekcją Konrada Drzewieckiego, a następnie Ewy Wycichowskiej, Operetce Wrocławskiej, oraz był aktorem-mimem we Wrocławskim Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. Aktualnie nadal tańczy gościnnie w spektaklach Polskiego Teatru Tańca oraz Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Przemysław Grządziela wykładał pantomimę na Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Przez dziesięć lat prowadził warsztaty pantomimy podczas Biennale Tańca Współczesnego w Poznaniu oraz prowadzi w kraju i za granicą warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji