Artykuły

Warszawa. Krofta wystawia Stephensa w Dramatycznym

Premiera sztuki Simona Stephensa "Dziwny przypadek psa nocną porą" w reżyserii Jakuba Krofty odbędzie się w piątek na Scenie na Woli warszawskiego Teatru Dramatycznego. Spektakl zainauguruje Letni Przegląd Repertuaru Teatru Dramatycznego.

Głównym bohaterem spektaklu jest 15-letni Christopher: matematyczny geniusz, obdarzony fotograficzną pamięcią i cierpiący na zespół Aspergera. Nie lubi tłumów, boi się obcych, nie odczytuje wyrazów uczucia ani metafor. Zostaje także oskarżony o zabicie psa sąsiadki i postanawia sam dociec prawdy. W trakcie prywatnego śledztwa odkrywa tajemnice rodzinne.

- Najważniejszym tematem tej sztuki jest relacja między rodzicami a dziećmi. Bardzo skomplikowana relacja, która przechodzi przez najtrudniejszą fazę dorastania. Christopher jest właśnie w tym momencie - decyzje, które podejmuje, zmieniają jego świat - powiedział reżyser spektaklu Jakub Krofta. Jak zaznaczył, Christopher nie jest typowym bohaterem. - Można się w nim zakochać, jego inność działa magnetycznie. Nie robimy jednak sztuki o chłopcu z Aspergerem, choć rzeczywiście bohater cierpi na ten syndrom. Jego uczucia są bardzo głębokie, tyle, że nie potrafi ich wyrazić - dodał Krofta, podkreślając, że jest to również opowieść o potrzebie akceptacji i zrozumienia dla odmienności.

- Christopher rozpoczyna śledztwo - próbuje dowiedzieć się, kto zabił tytułowego psa, a w trakcie dochodzenia odkrywa kilka tajemnic rodzinnych, które sprawiają, że musi uciec z domu. Chłopak jest geniuszem i widzi świat zupełnie inaczej, niż my - tłumaczył Krzysztof Szczepanik, grający w spektaklu główną rolę.

Jak podkreślił, bohater nie czuje się w jakikolwiek sposób ograniczony przez swoją chorobę. - Christopher uważa, że to on jest normalny, wszyscy inni - nie - dodał Szczepanik.

Sztuka jest adaptacją, przetłumaczonej na ponad 40 języków, książki Marka Haddona, która w 2003 r. otrzymała nagrodę Whitbread Book of the Year.

W spektaklu występują: Krzysztof Szczepanika, Marta Król, Marcin Sztabiński, Agnieszka Roszkowska, Anna Gajewska, Agata Wątróbska, Robert Majewski i Tomasz Budyta.

Premiera "Dziwnego przypadku psa nocną porą" zainauguruje Letni Przegląd Repertuaru Teatru Dramatycznego, który odbywać się będzie od 9 do 31 lipca. Szczegółowy program imprezy dostępny jest na stronie internetowej www.teatrdramatyczny.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji