Artykuły

Warszawa. Premiera w Dramatycznym

10 lipca 2015 w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy odbędzie się premiera spektaklu "Dziwny przypadek psa nocną porą" Marka Haddona w adaptacji Simona Stephensa.

Spektakl jest adaptacją światowego bestsellera Marka Haddona - książki, która zdobyła siedemnaście nagród literackich. Autorem adaptacji jest Simon Stephens - jeden z najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy. Historia podbiła już serca wielu widzów w Londynie i na Broadwayu.

"- Jest coś jeszcze, na co chciałby pan zwrócić moją uwagę? - pyta w opowieści Conan Doyle'a "Srebrna Gwiazda" policjant.

- Na dziwny przypadek psa nocną porą.

- Pies w nocy milczał.

- To jest właśnie dziwny przypadek - zauważył Sherlock Holmes."

Nie bez powodu w sztuce Simona Stephensa, opartej na powieści Marka Haddona, wielki detektyw przywołany jest już w tytule. Jak w klasycznym kryminale spektakl zaczyna się od zbrodni. Tu idzie o zabójstwo psa w przydomowym ogródku, a rolę detektywa przyjmuje mieszkający w sąsiedztwie Christopher Boone.

Piętnastolatek, w przeciwieństwie do dorosłych, nie potrafi przejść obojętnie wobec pytań "kto?" i "dlaczego?". Ma problemy z tym, z czym inni ich nie mają. I na odwrót. Jak jego idol, Sherlock Holmes, zdradza kłopot z empatią. - pisze o bohaterze Jan Gondowicz - Wszystko musi sobie logicznie wyjaśnić. Z tego, co przeczytał, pamięta każde słowo, a czyta wyłącznie książki naukowe. Wystrzega się uczuć, bo ich nie rozumie. Ale głównych trudności przysparza mu język. Nie rozumie metafor, nawet potocznych, nie docierają doń aluzje, mowa ciała. Mówi prawdę w każdych okolicznościach. Dopiero dziwny przypadek psa nocną porą i jego konsekwencje sprawią, że się zmieni. - dodaje.

Christopher widzi świat jako diagram, zbiór wykresów, twierdzeń wyrazistszych od żywych osób, a my widzimy świat oczami bohatera, który szczegółowo zapisuje każdy dzień śledztwa. Twórcy opowiadają jego historię łącząc teatr dramatyczny z choreografią i muzyką na żywo SzaZy (Szamburski&Zakrocki)

Christopher nie jest klasycznym bohaterem, ale można się w nim zakochać, jego inność działa magnetycznie. "Dziwny przypadek psa nocną porą" jest opowieścią o trudnej relacji rodziców i dorastających dzieci, potrzebie akceptacji i zrozumienia odmienności. - mówi Jakub Krofta, reżyser spektaklu.

W roli Christophera wystąpi Krzysztof Szczepaniak, na scenie zobaczymy również: Martę Król, Marcina Sztabińskiego, Agnieszkę Roszkowską, Annę Gajewską, Agatę Wątróbską, Roberta T. Majewskiego i Tomasza Budytę.

***

Premiera

Teatr Dramatyczny Scena na Woli im. Tadeusza Łomnickiego

10 lipca 2015, najbliższe spektakle: 11 i 12 lipca

Bilety: 22 656 68 44

On line: www.bilety.teatrdramatyczny.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji