Artykuły

Gdańsk. Konfliktu wokół Wybrzeża ciąg dalszy

Protestując przeciwko trybowi mianowania Pawła Huellego dyrektorem Teatru Wybrzeże, teatralne związki zawodowe wysłały list do wiceministra kultury Jarosława Sellina.

Minister Sellin przyjechał wczoraj [9 stycznia] do Trójmiasta i w swoim biurze poselskim w Gdyni spotkał się z marszałkiem Janem Kozłowskim i Pawłem Huelle.

- Oczekuję ze strony Urzędu Marszałkowskiego formalnej propozycji kandydatury na stanowisko dyrektora teatru Wybrzeże - powiedział po spotkaniu minister Sellin. - Jeżeli będzie to kandydatura Pawła Huellego, zaopiniujemy ją pozytywnie.

Od stycznia tego roku teatr Wybrzeże stał się instytucją dofinansowaną z budżetu centralnego. W takiej sytuacji pozytywna opinia ministerstwa jest niezbędna przy zatrudnianiu nowego dyrektora. Decyzja o zatrudnieniu nadal należy jednak do marszałka województwa.

- Pan Paweł Huelle pozostaje jedynym kandydatem - podtrzymuje swoje dotychczasowe stanowisko marszałek Kozłowski.

Marszałek swój punkt widzenia przedstawi przedstawicielom zespołu teatru i związków na spotkaniu, zaplanowanym na najbliższą środę. - Chcemy prosić pana marszałka o odłożenie decyzji - odpowiada na to Florian Staniewski, kierujący w teatrze Związkiem Artystów Scen Polskich. - Spadła na nas jak grom z jasnego nieba. Gdybyśmy nie zostali zaskoczeni, kto wie, czy nie wyglądałoby to inaczej.

Protest związku skierowany jest nie przeciwko Pawłowi Huellego, tylko trybowi podjęcia decyzji przez marszałka Kozłowskiego. - Umowa była nieco inna - przypomina Staniewski. Chcemy też zapytać marszałka, dlaczego ominął ustawowy obowiązek konsultowania kandydatury ze związkami zawodowymi.

- Niczego nie ominąłem - broni się Kozłowski. - Czy miałem konsultować kandydaturę wtedy, kiedy nie miałem jeszcze zgody wszystkich zainteresowanych? Do tej pory kandydatura była wirtualna. Obecnie poddam ją trybowi konsultacji.

Zespół teatru chciałby, aby marszałek przedstawił mu kilka kandydatur. Kozłowski odpowiada na to, że to nie zespół ostatecznie akceptuje to, co zostanie zaproponowane przez Urząd Marszałkowski czy ministra. A co będzie, jeśli kandydatura Pawła Huelle spotka się ze sprzeciwem związków zawodowych? Marszałek chciałby wówczas doprowadzić do spotkania zespołu ze swoim kandydatem.

Idei takiego spotkania nie odrzuca Paweł Huelle, który na razie nie chce oficjalnie wypowiadać się o swoich planach dotyczących repertuaru i linii teatru. Czym jednak miałoby być takie spotkanie? - zastanawia się Huelle. - Przesłuchaniem? Plebiscytem?

Konflikt wokół teatru Wybrzeże trwa od minionego roku, kiedy to marszałek Kozłowski zwolnił ze stanowiska dyrektora Macieja Nowaka, uzasadniając to nierozwiązaniem problemu zadłużenia teatru. Ostatnie ustalenia między marszałkiem i teatrem pozwalały Maciejowi Nowakowi prowadzić teatr do końca czerwca. Następca miał zostać wyłoniony dzięki ogłoszonemu konkursowi, ale komisja konkursowa nie wybrała żadnego spośród zgłoszonych kandydatur. Dało to marszałkowi możliwość szukania nowego dyrektora poza konkursową procedurą.

Za dyrektora Nowaka teatr Wybrzeże uzyskał status placówki dofinansowanej z Ministerstwa Kultury. Kolejne premiery Wybrzeża miały coraz większy odzew w całym kraju. Zespołowi zależy na utrzymaniu dotychczasowej linii teatru. - Pewnie korekty są potrzebne, ale samej linii nie należałoby zagubić - mówi Florian Staniewski.

- My kierujemy się zasadą autonomii placówek kulturalnych - deklaruje minister Sellin. - Linia teatru będzie zależała od nowego dyrektora. Naszym zadaniem jest podjąć roztropne decyzje.

W liście związkowców do ministra powrócił przykład łódzkiego Teatru Nowego, zdewastowanego przez konflikt władz Łodzi, dyrekcji teatru i zespołu aktorskiego. Tam tej roztropności zabrakło.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji