Artykuły

Lublin. Spotkanie z Mają Komorowską

Jedna z najbardziej utalentowanych i lubianych polskich aktorek. Zagrała setki ról filmowych i teatralnych, znana jest także z zaangażowania społecznego. Maja Komorowska będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu "Spis Treści". W piątek pojawi się w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin.

Jest aktorką teatralną i filmową, a także profesorem w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W 1960 roku ukończyła Wydział Aktorski, oddział lalkarski krakowskiej PWST. W tym samym roku debiutowała w Teatrze Groteska w Krakowie. Od 1961 roku należała do zespołu Teatru 13 Rzędów w Opolu, przekształconego później w Teatr Laboratorium we Wrocławiu, prowadzonego pod kierunkiem Jerzego Grotowskiego. Od 1968 roku była aktorką wrocławskiego Teatru Współczesnego, a od 1970 - Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Pracowała z wieloma wybitnymi reżyserami teatralnymi: Erwinem Axerem, Maciejem Englertem, Jerzym Jarockim, Krystianem Lupą, Krzysztofem Warlikowskim oraz filmowymi: Krzysztofem Kieślowskim, Tadeuszem Konwickim, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim. Grała w filmach polskich i zagranicznych. Stworzyła ponad 30 znaczących ról w spektaklach Teatru Telewizji. Od 1972 roku jest w zespole Teatru Współczesnego w Warszawie, gdzie obecnie można ją zobaczyć w spektaklu "Mimo wszystko" Johna Murrella w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza.

W Teatrze Dramatycznym gościnnie gra w "Szczęśliwych dniach" Samuela Becketta w reżyserii Antoniego Libery, a w Teatrze Rozmaitości w "Aniołach w Ameryce" Tony'ego Kushnera w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Ważne dla niej są spotkania, na których m.in. czyta wiersze wybitnych poetów.

Niemniej niż w aktorstwo zaangażowała się w pomoc potrzebującym. Współpracowała z fundacją Pomoc Społeczna SOS Jacka Kuronia. Później współtworzyła Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa w Warszawie. Podczas spotkania w Lublinie usłyszymy w jej wykonaniu m.in. fragmenty "Panien z wilka" Jarosława Iwaszkiewicza oraz wiersze Zbigniewa Herberta, ks. Jana Twardowskiego i Tadeusza Nowaka.

***

Spotkanie w piątek 3 lipca w DDK Węglin o godz. 18. Bilety w cenie 5 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji