Artykuły

Kraków. "Peregrinus" przed festiwalem Ulica

Teatr KTO powrócił z Archangielska, a za dziewięć dni zaprosi na kolejny festiwal teatrów ulicznych w Krakowie.

Ponad dwanaście minut oklaskiwała publiczność dalekiego Archangielska aktorów krakowskiego Teatru KTO, który dwukrotnie przedstawił swój najnowszy spektakl "Pere­grinus".

To kolejne autorskie dzieło Jerzego Zonia, inspirowane twórczością T. S. Eliota oraz projektami plastycznymi Krzysztofa Wo­diczki. Zespół KTO gościł kolejny raz na organizowanym tam od 20 lat festiwalu teatrów ulicznych. Gdy występował tam rok temu ze "Ślepcami", było 2 stopnie ciepła i lekki śnieg. Teraz piękna pogoda i białe noce.

Spektakl literacko czerpie z Eliota "Ziemi jałowej". Jego wiersz w przekładzie Czesława Miłosza "My wydrążeni ludzie /My chochołowi ludzie /Razem się kołyszemy /Głowy napełnia nam słoma /Nie znaczy nic nasza mowa /Kiedy do siebie szepczemy... najlepiej oddaje przesłanie spektaklu - mówi Jerzy Zoń, dyrektor KTO i zarazem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych, który 9 lipca na cztery dni zawładnie Krakowem.

Jego współtworzony przez muzykę spektakl to opowieść o pustce, która jest w człowieku, o współczesnym Every­manie, zawieszonym pomiędzy domem a pracą. Jego świat odarty jest z duchowości, zastąpiła ją bowiem nowa religia - konsumpcja. Stąd domem Peregrinusa XXI w. jest witryna sklepu.

- Niegdyś peregrynowało się do Ziemi Świętej, to była wędrówka w poszukiwaniu wartości, teraz to wędrówka z miejsca snu do miejsca pracy i z powrotem.

Współczesny Pereg­rinus to korporacyjna mrówka, dla której celem jest praca i konsumpcja - dodaje Jerzy Zoń. Dlatego spektakl zaczyna się na wystawie sklepu lub grany jest w wielkiej galerii handlowej. Tak było w Archangielsku.

Trwający godzinę "Peregrinus" dla 10 aktorów, grających cały czas w maskach, zaprojektowanych podobnie jak scenografia i kostiumy przez Joannę Jaśko--Srokę, nie jest łatwy. Ale efekt jest znakomity. Pierwszy spektakl w Archangielsku zobaczyło dwa tysiące widzów, drugi - jeszcze więcej. Oklaski po nim trwały ponad 12 minut.

- Tam już wkracza podobny model życia; smartfon, szybkie auto, garnitury szyte na korporacyjną modłę - dodaje Jerzy Zoń.

Spektakl oglądała wcześniej publiczność EXPO w Mediolanie, niemieckiego Haan podczas Biennale Nederland, następnie Katowic, także krakowskiej Nocy Teatrów. Aktorzy zaczęli grać go w sklepie Intimissimi przy Szewskiej, po czym przeszli na Rynek, by powrócić do sklepu.

"Peregrinus" zostanie wystawiony przez KTO trzykrotnie podczas rozpoczynającego się 9 lipca 28. już festiwalu ULICA, tym razem pod hasłem "Klaun, boski pomazaniec".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji