Dwanaście minut oklasków dla KTO
Teatr KTO powrócił z Archangielska, a za dziewięć dni zaprosi na kolejny festiwal teatrów ulicznych w Krakowie.
Ponad dwanaście minut oklaskiwała publiczność dalekiego Archangielska aktorów krakowskiego Teatru KTO, który dwukrotnie przedstawił swój najnowszy spektakl "Peregrinus".
To kolejne autorskie dzieło Jerzego Zonia, inspirowane twórczością T. S. Eliota oraz projektami plastycznymi Krzysztofa Wodiczki. Zespół KTO gościł kolejny raz na organizowanym tam od 20 lat festiwalu teatrów ulicznych. Gdy występował tam rok temu ze "Ślepcami", było 2 stopnie ciepła i lekki śnieg. Teraz piękna pogoda i białe noce.
Spektakl literacko czerpie z Eliota "Ziemi jałowej". Jego wiersz w przekładzie Czesława Miłosza "My wydrążeni ludzie /My chochołowi ludzie /Razem się kołyszemy /Głowy napełnia nam słoma /Nie znaczy nic nasza mowa /Kiedy do siebie szepczemy... najlepiej oddaje przesłanie spektaklu - mówi Jerzy Zoń, dyrektor KTO i zarazem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych, który 9 lipca na cztery dni zawładnie Krakowem.
Jego współtworzony przez muzykę spektakl to opowieść o pustce, która jest w człowieku, o współczesnym Everymanie, zawieszonym pomiędzy domem a pracą. Jego świat odarty jest z duchowości, zastąpiła ją bowiem nowa religia - konsumpcja. Stąd domem Peregrinusa XXI w. jest witryna sklepu.
- Niegdyś peregrynowało się do Ziemi Świętej, to była wędrówka w poszukiwaniu wartości, teraz to wędrówka z miejsca snu do miejsca pracy i z powrotem.
Współczesny Peregrinus to korporacyjna mrówka, dla której celem jest praca i konsumpcja - dodaje Jerzy Zoń. Dlatego spektakl zaczyna się na wystawie sklepu lub grany jest w wielkiej galerii handlowej. Tak było w Archangielsku.
Trwający godzinę "Peregrinus" dla 10 aktorów, grających cały czas w maskach, zaprojektowanych podobnie jak scenografia i kostiumy przez Joannę Jaśko--Srokę, nie jest łatwy. Ale efekt jest znakomity. Pierwszy spektakl w Archangielsku zobaczyło dwa tysiące widzów, drugi - jeszcze więcej. Oklaski po nim trwały ponad 12 minut.
- Tam już wkracza podobny model życia; smartfon, szybkie auto, garnitury szyte na korporacyjną modłę - dodaje Jerzy Zoń.
Spektakl oglądała wcześniej publiczność EXPO w Mediolanie, niemieckiego Haan podczas Biennale Nederland, następnie Katowic, także krakowskiej Nocy Teatrów. Aktorzy zaczęli grać go w sklepie Intimissimi przy Szewskiej, po czym przeszli na Rynek, by powrócić do sklepu.
"Peregrinus" zostanie wystawiony przez KTO trzykrotnie podczas rozpoczynającego się 9 lipca 28. już festiwalu ULICA, tym razem pod hasłem "Klaun, boski pomazaniec".