Artykuły

Busko Zdrój. Rusza XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. K. Jamroz

Koncertem znanego skrzypka Vadima Brodskiego w Busku Zdroju w jutrzejszy wieczór rozpocznie się 21. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz. To jedno z największych wydarzeń w kulturalnym kalendarzu regionu.

- Myślę, że program tegorocznego festiwalu zadowoli najwybredniejszych melomanów, bowiem, zawiera w sobie wszystkie gatunki muzyczne, jakie można sobie wyobrazić na święcie muzyki, jakim jest festiwal w Busku Zdroju - powiedział dyrektor festiwalu Artur Jaroń. Dodał, że z uwagi na patrona wydarzenia, wybitną śpiewaczkę - "elementów śpiewanych z pewnością nie zabraknie".

Pierwsze takty tegorocznej edycji festiwalu zabrzmią jeszcze przed oficjalnym koncertem inauguracyjnym. W sobotnie południe w buskim parku zdrojowym odbędzie się Koncert Promenadowy, pierwszy z cyklu "Estrada Młodych". Jak powiedział Jaroń, "młodzież niemal codziennie zdominuje pasmo popołudniowe".

Wieczorem podczas wspomnianego Koncertu Inauguracyjnego, Brodskiemu towarzyszyć będzie Artur Jaroń na fortepianie oraz Orkiestra Symfoniczna Sinfonia Iuventus, której dyrygował będzie Tadeusz Wojciechowski.

W niedzielne południe festiwal przeniesie się na północny wschód województwa świętokrzyskiego. W kościele św. Wojciecha w Glinianach (powiat opatowski) muzykę sakralną zaprezentuje Konstanty Andrzej Kulka - jak podkreślił Jaroń, "mocno zaprzyjaźniony już z buskim festiwalem". Towarzyszyć mu będzie włoski pianista Pierluigi Camicia wraz ze swoimi rodakami, sopranistką Angelicą Girardi oraz flecistą Francesco Girardi. Na klarnecie zagra także Juliusz Klein.

O tej samej porze w Busku Zdroju zaplanowano wydarzenie adresowane do najmłodszych odbiorców muzyki klasycznej. Filharmonia Świętokrzyska w Buskim Samorządowym Centrum Kultury (BSCK) zaprezentuje baśń muzyczną pt. "Historia Małego Krawczyka".

Interesująco zapowiada się zaplanowany także na niedzielę wieczorny koncert "Gwiazdy polskiej estrady", w którym festiwalowej publiczności zaprezentuje się Ewa Bem z zespołem.

W poniedziałek o godz. 20. także w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbędzie się "Wieczór arii operowych", podczas którego najpopularniejsze dzieła wykona Małgorzata Walewska (mezzosopran). Podczas kameralnego recitalu towarzyszyć jej będzie harfistka Małgorzata Zalewska.

Dzień później (30 czerwca), o tej samej porze gratka dla miłośników operetki. "Księżniczkę Czardasza" Imre Kalmana wykona w Busku Gliwicki Teatr Muzyczny. O tej samej porze, w pobliskim Solcu Zdroju zaplanowano z kolei "Galę Operetkową".

W środę do festiwalowego terminarza powróci muzyka sakralna. "Stabat Mater" Gioacchino Rossinigo z udziałem m.in. Chóru Filharmonii Śląskiej oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej pod kierunkiem dyrygenta Jacka Rogali zabrzmi w kościele św. Brata Alberta w Busku Zdroju.

W czwartek, 2 lipca w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbędzie się Koncert Muzyki Polskiej, w którym m.in. Śląską Orkiestrą Kameralną dyrygować będzie Jerzy Maksmiuk.

Na przedostatni dzień festiwalu, piątek 3 lipca, w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Busku Zdroju zaplanowano Koncert Polskich Kontratenorów, w którym zaprezentuje się dwóch śpiewaków - Jakub Józef Orliński oraz Kacper Szelążek. Wraz z nimi wystąpi m.in. zespół muzyki dawnej "Gradus ad Parnassum". Tego samego dnia, późnym wieczorem (godz 21.30) w synagodze w Pińczowie wystąpi Katarzyna Groniec.

21. Międzynarodowy Festiwal im. Krystyny Jamroz zakończy się w sobotę 4 lipca. W tym dniu odbędą się dwa koncerty. W pierwszym, w sanatorium Marconi "Tańce na cztery ręce" wykona dwoje włoskich pianistów Maurizio Matarese oraz Carla Aventaggiato. Wieczorem w Powiatowym Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Busku Zdroju - Koncert Finałowy "Opera w Przekroju" podczas którego będzie można usłyszeć "Carmen" Georgesa Bizeta.

Międzynarodowy Festiwal im. Krystyny Jamroz odbywa się od 1995 r. Tegoroczna edycja potrwa do 4 lipca.

Krystyna Jamroz urodziła się w 1923 r. w Busku Zdroju. Była wybitną śpiewaczką operową. Swoją karierę rozpoczęła w 1948 r. Trzynaście lat później została solistką Teatru Wielkiego w Warszawie. Występowała w całej Europie. Zmarła 9 lipca 1986 r. w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji