Artykuły

Warszawa. Rusza VIII Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych ITSelF

Młodzi aktorzy, studenci szkół teatralnych z Austrii, Belgii, Czech, Hiszpanii, Iranu, Litwy, Niemiec, Włoch i Stanów Zjednoczonych, pokażą w Warszawie swoje pierwsze spektakle.

W piątek w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza rozpoczyna się 8. Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych ITSelF. Impreza potrwa do środy 1 lipca.

Ten odbywający się co dwa lata festiwal to bardzo ciekawa propozycja dla warszawskiej publiczności. Mamy szansę zobaczyć młodych aktorów z różnych stron świata, stawiających pierwsze kroki na scenie, zarażających swoim entuzjazmem. A jednocześnie porównać, jakie są tendencje w edukacji teatralnej w różnych krajach, co inspiruje twórców, po jakie tematy sięgają, o czym chcą opowiadać ze sceny.

Przez sześć dni zobaczymy 15 spektakli z 10 krajów. Wyższa Szkoła Sztuk i Rzemiosł LUCA w Leuven (Belgia) przywiezie do Warszawy przedstawienie inspirowane twórczością Tadeusza Kantora pt. "Circum Mortis (Sic!)". Bohaterem spektaklu "Absolutne szczęście muchy..." w wykonaniu Akademii Muzycznej i Teatralnej im. Leosa Janacka z Brna będzie Salvador Dali. Studenci próbują zmierzyć się z jedną z największych artystycznych legend XX wieku.

Wyższa Szkoła Sztuk Dramatycznych z Sewilli zaprosi na spektakl "Potworek", inspirowany m.in. teatrem absurdu Samuela Becketta i Eugene'a Ionesco, ale też np. "Dziwolągami" Toda Browninga.

Wśród gości znalazła się jedna z najważniejszych szkół aktorskich w Stanach Zjednoczonych. Instytut Teatralny i Filmowy im. Lee Strasberga z Nowego Jorku pokaże naszej publiczności "Zimę w czerwieni" - sztukę o lęku przed samotnością, za którą autor Adam Rapp otrzymał w 2006 roku nominację do Nagrody Pulitzera. Bawarska Akademia Teatralna im. Augusta Everdinga w Monachium wystawi tekst Ingrid Lausund "W pogoni za szczęściem". Ten spektakl z elementami performance'u i tańca, z wykonywaną na żywo muzyką, powstał w znacznym stopniu dzięki improwizacjom aktorskim. W programie też m.in. "Lulu" Franka Wedekinda w wykonaniu słynnego Seminarium im. Maksa Reinhardta z Wiednia.

Polskę reprezentować będą spektakle z łódzkiej Szkoły Filmowej ("Kamień" Mariusa von Mayenburga, przygotowany przez studentów pod opieką reżysera Grzegorza Wiśniewskiego) i z warszawskiej Akademii Teatralnej, która jest gospodarzem imprezy (m.in. "Mistrz i Małgorzata" Bułhakowa w reżyserii Waldemara Raźniaka).

Przedstawienia konkursowe oceniać będzie jury w składzie: Janusz Głowacki (pisarz), Claudio de Maglio (włoski aktor, tancerz, reżyser teatralny, dramaturg i pedagog), Stanislav Moiseiev (ukraiński reżyser, dyrektor teatrów i pedagog) oraz Robert Więckiewicz (aktor). Podczas festiwalu odbędą się też dwie otwarte konferencje naukowe: "Świadomość ciała w nauczaniu aktora" i "Dziedzictwo Grotowskiego w praktyce aktorskiej".

***

DLA "GAZETY CO JEST GRANE"

Andrzej Strzelecki, rektor Akademii Teatralnej:

- To już ósma edycja festiwalu, który powstał w 2002 roku, będąc zwieńczeniem kadencji rektora Jana Englerta. Od 2003 roku ma on charakter biennale i odbywa się w cyklu dwuletnim. Cokolwiek się o festiwalu powie, zabrzmi banalnie. Dla młodych ludzi każdy jego aspekt może się okazać ważny. To przecież konfrontacja różnych sposobów myślenia o teatrze i zawodzie aktora; to także porównanie skutków różnego sposobu nauczania w odległych nieraz krajach; to wreszcie - spotkanie różnych kultur i poznanie nowych ludzi.

Dla naszej Akademii Teatralnej to niepowtarzalna szansa nawiązania międzynarodowych kontaktów ze szkołami na całym świecie. To także pretekst do powstawania wspólnych projektów artystycznych i edukacyjnych. To również możliwość prezentacji nowych, ciekawych zjawisk z kręgu młodego teatru oraz poznania różnych języków teatralnej czy parateatralnej komunikacji. To wreszcie - wymiana doświadczeń w trakcie warsztatów i konferencji. Ale wydaje się, że tym najistotniejszym aspektem festiwalu jest samo spotkanie młodych ludzi z różnych stron świata, których wspólnym celem jest ich prawdziwa wiara w teatr. Ten, którego ich uczą, i ten, który chcieliby w przyszłości robić.

Od dwóch lat festiwalowi towarzyszy koń będący symbolem losu młodego aktora, wchodzącego w zawód. Niewiadoma przyszłość teatralna tych młodych ludzi zawiera się między kwestią lokaja: "Konie zajechały" a zawołaniem Szekspirowskiego Ryszarda III - "Królestwo za konia". Nikt z uczestników festiwalu nie jest w stanie przewidzieć, która z tych dwu ról stanie się busolą ich artystycznej przyszłości. Festiwal jest pięknym momentem niewiadomej nadziei.

***

8. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZKÓŁ TEATRALNYCH ITSELF

26 czerwca -1 lipca 2015

Spektakle pokazywane będą w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, ul. Miodowa 22/24 (Teatr Collegium Nobilium, Sala im. Jana Kreczmara, Sala Koło), w Teatrze Narodowym (scena Studio, ul. Wierzbowa 3) i w auli Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39). Bilety 30 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy) będzie można kupić na godzinę przed rozpoczęciem spektaklu w miejscu jego prezentacji. Program i więcej informacji: festiwal.at.edu.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji