Artykuły

Izrael. "Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka nagrodzona

"Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka została wyróżniona Izraelską Nagrodą Teatralną, przyznawaną dla najlepszej wystawionej sztuki zagranicznej. Wyróżnienia otrzymał także Hanan Snir za reżyserię spektaklu oraz Miri Azar - za choreografię.

"Nasza klasa" jest koprodukcją dwóch izraelskich teatrów, Cameri i Habimy. Premiera odbyła się w lutym 2014 r., autorem przekładu jest Anat Zajdman. Spektakl spotkał się z dużym zainteresowaniem izraelskiej publiczności; został wystawiony ponad 200 razy. Teraz przyznano jej prestiżową Izraelską Nagrodę Teatralną, przyznawaną co roku przez Izraelskie Ministerstwo Kultury - poinformowało PAP w czwartek biuro prasowe Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Bohaterami "Naszej klasy" są polscy i żydowscy uczniowie przedwojennej szkoły w małym miasteczku. Kolejne "lekcje" pozwalają poznać ich dramatyczne losy - rosnącą niechęć, bestialski mord, pragnienie odwetu. Wspólnota uczniów rozpada się, ale też trwa związana złą pamięcią.

Sztuka Tadeusza Słobodzianka - dramatopisarza, dramaturga, reżysera i dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy im. Gustawa Holoubka - została w 2010 r. wyróżniona Nagrodą Literacką Nike.

"Nasza klasa" to obecnie najczęściej wystawiana polska sztuka na świecie. Była grana w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Włoszech, Czechach, Japonii, Brazylii, Danii, Szwecji i na Węgrzech.

Polska premiera sztuki odbyła się w 2010 r. w Teatrze Na Woli, w reżyserii Ondreja Spisaka, nagrodzonego za swoją pracę Feliksem Warszawskim 2011. Rok później węgierska wersja spektaklu, w reżyserii Gabra Mate, otrzymała Nagrodę Krytyków Teatralnych za najlepszy spektakl sezonu.

Spektakl w Sztokholmie został uznany przez dziennik "Dagens Nyheter" za najbardziej znaczące przedstawienie w Szwecji w 2013 r.; ponadto w Tokio zdobył Wielką Nagrodę Teatralną Yomiuri za najlepszy spektakl 2013 r.

Tadeusz Słobodzianek (ur. 1955 r.) debiutował jako dramaturg sztuką dla dzieci pt. "Historia o żebraku i osiołku". Jest autorem m.in. dramatów: "Car Mikołaj", "Prorok Ilja", "Merlin. Inna historia".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji